Bezpieczny plac zabaw w ogrodzie – o czym pamiętać?

Bezpieczny plac zabaw w ogrodzie – o czym pamiętać?

Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego rodzica kwestią priorytetową. Dlatego także podczas urządzania placu zabaw dla najmłodszych należy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach, które mają fundamentalny wpływ na bezpieczeństwo.

Nawierzchnia na placu zabaw w ogrodzie

Urządzając plac zabaw w ogrodzie postawmy na…naturalne podłoże. Alternatywą może być żwir czy piasek, jednak tego typu podłoża są trudne w utrzymaniu. Ponadto upadek na żwirze lub piasku jest bardziej bolesny niż na miękkim trawniku. Stawiając na trawiastą nawierzchnię możemy być spokojni zarówno o estetykę placu, jak i jego bezpieczeństwo.

Wyposażenie placu

Bardzo istotną kwestią jest także wybór odpowiedniego wyposażenia dla placu zabaw. Najczęściej decydujemy między zabawkami plastikowymi, drewnianymi oraz metalowymi. Tak naprawdę każde rozwiązanie będzie bezpieczne. Niemniej jednak, szczególnie w przypadku metalowych przyrządów, musimy zadbać o ich stabilne przymocowanie do podłoża. Nie możemy przecież dopuścić, aby huśtawka przewróciła się na naszą pociechę.

Wybierając urządzenia do zabawy powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze nie powinny być one dłuższe niż 3 metry.  Łańcuchy huśtawek powinny posiadać osłonę z tworzywa sztucznego. Jeżeli dane urządzenie posiada schodki, to powinna znaleźć się tam także poręcz, która ułatwi chodzenie i ograniczy ryzyko utraty równowagi.

plac zabaw
Źródło: http://www.wicksteed.co.uk/bespoke-mounds-p916.html

Powierzchnie wszystkich urządzeń powinny być gładkie i pozbawione szczelin, w których mogą zaklinować się palce naszej pociechy. Zastosowane do montażu śruby i wkręty muszą mieć płaskie łby, które minimalizują ryzyko skaleczenia.

Bardzo istotną sprawą jest także przemyślane rozmieszczenie poszczególnych sprzętów. Należy pamiętać o pozostawieniu tzw. strefy bezpieczeństwa między sąsiadującymi elementami. Wielkość tej strefy to ok. 1,5-2 m.

Plac zabaw urządzony w ogrodzie to doskonały pomysł i świetna forma rozrywki dla naszych dzieci. Warto jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas tworzenia i realizacji projektu. Pamiętajmy, że dzieci są bardzo nieprzewidywalne. Dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na minimalizowanie ryzyka kontuzji bądź urazu właśnie poprzez przemyślane wyposażenie placu zabaw.

Plac zabaw
Źródło: http://www.digsdigs.com/32-creative-and-fun-outdoor-kids-play-areas
plac zabaw dla dzieci
Źródło:http://www.homebunch.com/interior-design-ideas-40/

 

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.