Budowa przydomowej oczyszczalni – podstawowe uwarunkowania prawne

Budowa przydomowej oczyszczalni – podstawowe uwarunkowania prawne

Coraz częściej sięga się po wewnętrzne fory oczyszczania ścieków. Zyskują na popularności nie tylko ze względów ekologiczny, ale raczej ekonomicznych (wywóz szamba jest stosunkowo drogi), a inwestycja w domową oczyszczalnię ścieków dość szybko może się zwrócić.

Decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni musimy jednak mieć na uwadze kilka kwestii.  Co prawda, jeśli planujemy taką inwestycję, nie wymaga ona szczególnych zezwoleń, pod warunkiem, że jej wydajność nie przekracza 7,5m3/d.  Zanim przystąpimy do budowy, warto zapoznać się z dokumentacją dotyczącą najbliższego otoczenia domu – jeśli teren w pobliżu jest chroniony przyrodniczo, budowa oczyszczalni raczej będzie zabroniona.

Dodatkowo musimy określić na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe, ponieważ oczyszczone ścieki możemy odprowadzić gruntowo, pod warunkiem , że wylot znajduje się minimum 1,5 m od najwyższego poziomu wód. To oczywiście nie wszystkie warunki, które musi spełniać przydomowa oczyszczalnia – szczegóły znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.