Co zrobić gdy nie można ocieplić budynku od zewnątrz?

Co zrobić gdy nie można ocieplić budynku od zewnątrz?

Zdarzają się sytuacje, w których wykonanie izolacji od zewnątrz jest niemożliwe. Na przykład jeśli elewacja kamienicy jest zdobiona bogatą sztukaterią, nie uzyskamy zgody na jego ocieplenie.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie ocieplenie mieszkania od wewnątrz – niestety stracimy kilka centymetrów powierzchni oraz narazimy mieszkanie na powstanie wilgoci (brak izolacji zewnętrznej), ale są sytuacje, że nie ma innego rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie wełną mineralną, będziemy musieli umieścić ją pod odpowiednim stelarzem, a następnie obudować płytą regipsową. Najczęściej spotykana jest w postaci jednorodnych mat lub płyt.  Inna metoda ocieplenia polega na przyklejenia do ściany bloczków z betonu komórkowego. Mają one podobne właściwości izolacyjne co maty z wełny mineralnej, ale są zdecydowanie łatwiejsze w montażu.

izolacjaKonieczność zastosowania wewnętrznego ocieplenia ścian ma zasadniczą wadę, o której warto pamiętać wykonując izolację – para wodna pochodząca z ciepłego pomieszczenia może przenikać przez warstwę ocieplającą i się na niej od środka skraplać – w dłuższej perspektywie będzie to przyczyną powstania wilgoci w mieszkaniu.  Można temu zapobiec wykonując paroizolację, która polega na zamontowaniu folii paroizolacyjnej, która zabezpiecza przed przenikaniem pary. 

Biorąc pod uwagę, że dach jest główną powierzchnią, przez którą tracimy ciepło w budynku, warto również zadbać o dobrą izolację stropów. Najczęściej stosowaną metodą izolacji jest wykorzystanie mat z wełny mineralnej. Podobnie jak przy ocieplaniu ścian należy zamontować folię paroizolacyjną, a następnie tak wykonaną izolację wykończyć płytami kartonowo-gipsowymi.

Jeśli zadbamy o dobrą izolację zyskamy duże oszczędności na ogrzewaniu pomieszczeń, więc warto zadbać o jej poprawne wykonanie.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.