Czy opłaca się budować dom energooszczędny?

Czy opłaca się budować dom energooszczędny?

Moda na energooszczędne budowanie sprawia, że wiele osób skuszona oszczędnościami jakie można poczynić w dłuższej perspektywie, decyduje się właśnie na tę formę budownictwa. Klasyczne budownictwo (tańsze w wykonaniu, droższe w eksploatacji) jest przeciwstawiane budownictwu energooszczędnemu (droższe wykonanie, tańsza eksploatacja).

W związku z tym energooszczędne budownictwo należy traktować jako inwestycję w tańsze użytkowanie. Jednakże, jak przy każdej inwestycji oczekujemy jej zwrotu – ile jednak należy na niego czekać?dom

 Szacuje się, że budowa domu o powierzchni 120 m2 będzie o około 40 tys. zł droższa niż w standardowym budownictwie.  Ile czasu zatem trzeba czekać aby te dodatkowe 40 tys zł wróciło nam się na ogrzewaniu? Wszystko zależy od tego do jakiej energii mamy dostęp – jeśli mamy przyłącze do gazu ziemnego, inwestycja będzie się zwracała dłużej, natomiast jeśli musimy skorzystać z ogrzewania elektrycznego inwestycja w dom energooszczędny z pewnością sytuuje się w lepszym świetle.

Warto niestety zauważyć, że materiały wykorzystane do budowy domu energooszczędnego są mniej wytrzymałe niż te stosowane w tradycyjnym budownictwie. Oznacza to, że pomimo, że liczymy na zwrot inwestycji w przeciągu kilkudziesięciu lat, będzie konieczne dołożenie do tej inwestycji w trakcie trwania jej zwrotu. Dochodzi jeszcze poboczna kwestia – sposób inwestowania inwestycji. Jeśli finasujemy ją z własnych środków, warto zwrócić uwagę ile zainwestowane pieniądze mogły by wygenerować odsetek w danym okresie czasu, a jeśli korzystamy z kredytu hipotecznego, ile będziemy za kredyt musieli zapłacić. Odsetki powinny zostać wliczone podczas kalkulacji inwestycji, ponieważ może się okazać, że do energooszczędnego domu nie dołożymy 50 tys zł, a 100 tys!

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.