Dopasuj blat kuchenny do swoich potrzeb

Dopasuj blat kuchenny do swoich potrzeb

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i mieszkaniu – warto zadbać zarówno o jej piękny wygląd, jak i funkcjonalność. Jednym z istotnych elementów znajdujących się w kuchni jest blat – wybierz go z głową.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru blatu

Podczas projektowania kuchni należy mocno przemyśleć rozwiązania związane z powierzchnia, na której będziemy gotować oraz spożywać posiłki. Kluczowymi elementami, które warto przemyśleć są:

Tworzywo – na rynku jest szeroki wybór blatów wykonanych różnych materiałów – możemy wybrać blaty kamienne, szklane, czy drewniane. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z materiałów specyficznie się zachowuje podczas użytkowania.

Kolorystyka oraz faktura – czyli te elementy, które będą decydowały o współgraniu z innymi meblami w kuchni

Kształt – uwzględniając wielkość oraz rozkład kuchni należy zaplanować gdzie chcemy umieścić blat – czy będzie to wyspa na środku kuchni czy umieścimy go przy ścianie, jaki kształt mu nadamy i jaka będzie jego wielkość

Mając na uwadze fakt, że blat będzie bardzo często wykorzystywany, powinien być jak najbardziej odporny na zadrapania i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto fakt, że będzie miał częsty kontakt z wodą sprawa, że nie może jej chłonąć. Możliwość zachowania higieny to kolejny ważny element – na blacie przygotowywana jest żywność, w związku z tym musi być łatwy do czyszczenia oraz odporny na działanie detergentów.

Co mamy do wyboru?

 

Blaty kamienne – najczęściej wykonywane są z granitu i są robione na zamówienie. Dzięki występowaniu tego kamienia w wielu odcieniach, barwach i przekroju, mamy możlwość doapsowania baltu do całości kuchni. Do największych zalet należy jego trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Ale należy mieć na uwadze, że ten typ blatów jest dość drogi, ciężki i trudny w montażu.

Blaty drewniane – najczęściej wykonywane z dębu lub jesionu, ale też z drzew egzotycznych – dużo twardszych niż polskie. Tutaj na uwagę zasługuje mahoń oraz tek. Blaty drewniane mogą być wykonane z litego drewna (bardziej narażone na odkształcenia) lub klejone z elementów (bardziej odporne). Jednakże oceniając całokształt, blaty drewniane są na pewno efektowne i nadają ciepłego charakteru wnętrzu, ale są relatywnie nietrwałe i ciężkie w utrzymaniu (konieczność impregnowania)

Blaty metalowe – wykonywane najczęściej ze stali, aluminium lub miedzi. Blaty z tego materiału nadają dość chłonny wygląd kuchni, ale idealnie mogą pasować do nowoczesnych wnętrz. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale ciężkie do utrzymania jeśli chodzi o estetyczny wygląd ( może na przykład pojawić się nalot).

Blaty z laminatu – najtańsza opcja wykonania blatu kuchennego, ponieważ jest wykonany z płyty wiórowej lub MDF pokrytej laminatem (wierzch) i folią wzmacniającą (spód). Dzieki powłoce laminatu wykonanej z żywicy, ten typ blatu jest odporny na uszkodzenia i działanie detergentów. Dodatkowo jest lekki, łatwy w montażu, a zastosowanie pigmentów pozwala uzyskać szeroką gamę barw.

Blaty kompozytowe – dość popularny typ blatów – są wykonane z płyty wiórowej lub MDF, ale są pokryte mieszanką minerałów spojonych żywicą – dzięki temu uzyskujemy bardzo trwałą nawierzchnię, dużo lżejszą niż blaty kamienne oraz w bogatej kolorystyce. Należy jednak zwrócić uwagę, że są dużo droższe niż blaty z laminatu.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.