Elementy instalacji elektrycznej

Elementy instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna składa się z wielu elementów, o których laik nie ma pojęcia. Przypomina ona organizm, w którym wszystko jest ze sobą połączone i każdy fragment wpływa na inne, oraz na ich funkcjonowanie. Jest to ważne, bo przy zakładaniu poszczególnych instalacji trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Jakiś mały błąd może wpłynąć na to, jak dane urządzenie przypięte do tego typu konstrukcji zadziała i czy nie będzie ono stanowić zagrożenia.

Jednym z bardzo istotnych elementów, wpływających właśnie na bezpieczeństwo jest uziemienie, bez niego wzrasta ryzyko porażenia prądem, czy spięcia elektrycznego, które stanowi zagrożenie dla życia, czy zdrowia, oraz może wywołać pożar.

Zakładanie instalacji nie jest prostą sprawą, trzeba pamiętać nie tylko o tym, żeby wszystko zabezpieczyć, ale też o dokładnym rozmieszczeniu wszystkich elementów. Na pewno nie jest to coś, czym powinna zajmować się osoba nie znający się na elektryce.

Ważne jest funkcjonalne rozmieszczenie włączników i wyłączników, gniazd i wtyczek, ich nieodpowiednie podpięcie i umiejscowienie może zwiększyć koszty zużycia prądu. No i oczywiście utrudniać swobodne korzystanie. Ważna jest też ich ilość, jeśli będzie zbyt mała ilość gniazd to zmusi to nas prędzej czy później do kupna odpowiedniego przedłużacza.

W łazienkach gniazda i wtyczki muszę być odpowiednio zabezpieczone – najczęściej za pomocą plastikowej osłony. Chroni to przed dostaniem się wody.

Rozdzielnice, http://www.schneider-electric.com/products/pl/pl/3500-rozdzielnice-sn/ to następny kluczowy element. Stanowią one centrum dowodzenia, tam zbiegają się wszystkie obwody. Tę część instalacji umieszcza się na zewnątrz budynku. Przypominają one blaszane puszki. Musi być do nich łatwy i szybki dostęp. Często jednak się o tym zapomina i w wielu miejscach rozdzielnice są umieszczane tak, że trudno się do nich dostać. Jest to duży problem, ponieważ w razie potrzeby trochę potrwa zanim na przykład będzie można odłączyć zasilanie.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.