Gont bitumiczny – zalety i wady

Gont bitumiczny – zalety i wady

Gont bitumiczny jest jednym z rodzajów pokrycia dachowego. Nazywany jest również dachówką bitumiczną. Materiał ten powstaje w wyniku wycięcia z papy asfaltowej pasów o określonym kształcie. Powierzchnię gontu pokrywa się dodatkowo specjalną posypką, której zadaniem jest ochrona powierzchni przed negatywnym działaniem promieni słonecznych. Dachówka bitumiczna oferuje nam szeroka paletę kształtów oraz kolorów. Zastanówmy się zatem nad mocnymi i słabymi stronami tego typu pokrycia dachowego.

Zalety gontu bitumicznego

montaż gontu bitumicznego
Źródło: http://popwellscontracting.com/shingleroof-repair-and-installation/

Skupiając się na zaletach w pierwszej kolejności wymienić należy niewielki ciężar. Pozwala on na zastosowanie więźby dachowej o mniejszym przekroju. To z kolei oznacza oszczędności. Kolejną zaletą gontu bitumicznego jest fakt, że świetnie tłumi dźwięk padającego deszczu. Warto także zaznaczyć łatwość montażu poszczególnych elementów gontu. Niewielki ciężar i wymiary pozwalają również na bezproblemowy transport na plac budowy.

Gont bitumiczny jest bardzo elastyczny, co pozwala na wykonanie pokrycia dachowego o bardzo oryginalnym, niekonwencjonalnym kształcie. Warto także wspomnieć o estetycznym wyglądzie tego typu pokrycia. W przypadku opadów śniegu powierzchnia wykonana z gontu zapobiega zsuwaniu się białego puchu i tworzeniu się zasp przed domem.

Wady gontu bitumieczego

Podobnie jak inne materiały również gont bitumiczny ma swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność tzw. pełnego deskowania, które podnosi koszty pokrycia dachu. Powierzchnia gontu jest chropowata co zwiększa podatność na porastanie mchem. Bardzo często można także zaobserwować zrywanie pojedynczych gontów w wyniku działania silnego wiatru.

Reasumując gont bitumiczny jest bardzo dobrym materiałem na pokrycie dachowe. Oczywiście pod warunkiem, że zainwestujemy w produkty wysokiej jakości. Dzięki temu otrzymamy nawet dożywotnią gwarancję od producenta.

Zapraszamy również do przeczytania artykułu o wykorzystaniu blach dachowych podczas budowy domu.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.