Jak działa rekuperacja i jakie z niej płyną korzyści?

Jak działa rekuperacja i jakie z niej płyną korzyści?

Wentylacja to jeden z najważniejszych systemów montowanych w każdym budynku. Najbardziej rozpowszechniona jest obecnie wentylacja grawitacyjna, niemniej jednak w coraz większym stopniu na popularności zyskuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła określana również mianem rekuperacji. Jest to proekologiczne rozwiązanie wychodzące naprzeciw potrzebom nowoczesnego budownictwa.

Prosta zasada działania

W czasach, gdy wdrażanie w życie proekologicznych rozwiązań staje się już koniecznością, rekuperacja nieustannie zyskuje na znaczeniu. Zasada jest działania jest stosunkowo prosta, a sprowadza się do wymiany zużytego powietrza na nowe, przy czym z tego pierwszego odzyskiwana jest cenna energia cieplna. W ten właśnie sposób raz wytworzone ciepło zostaje wykorzystane ponownie. Świeże powietrze dostaje się do budynku przez specjalny otwór i jest dostarczane do rekuperatora. W wymienniku ciepła zachodzi zjawisko polegające na ogrzaniu nowego powietrza przez energię cieplną pochodzącą ze zużytego powietrza. Kolejnym krokiem jest nawiewanie świeżego powietrza do poszczególnych pomieszczeń budynku.

O doborze rekuperatora

Skuteczność wentylacji mechanicznej jest uzależniona od wielu czynników – a wśród nich znajduje się rekuperator. Jest to wymiennik ciepła stanowiący istotny element systemu wentylacyjnego. Jego dobór zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi możliwościami oraz oczekiwaniami danego budynku, najrozsądniej jest zatem zdać się w tej kwestii na specjalistów. Wyszczególnia się kilka typów rekuperatorów, przy czym za najważniejsze kryterium ich podziału jest uważana konstrukcja:

  • rekuperatory z czynnikiem pośrednim,
  • rekuperatory z ruchomym wypełnieniem,
  • rekuperatory przekazujące energię cieplną przez przegrodę płytową.

Uściślając natomiast, podział rekuperatorów sprowadza się do modeli:

  • z wymiennikiem płytowym krzyżowym,
  • z wymiennikiem przeciwprądowym,
  • z wymiennikiem obrotowym.

Poszczególne rekuperatory odznaczają się sprawnością odzysku ciepła – przykładowo najlepiej pod tym względem wypadają modele z wymiennikiem obrotowym oraz z wymiennikiem przeciwprądowym, czyli nawet do 90 proc.

Różnice pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną

Podstawowa różnica pomiędzy wentylacją mechaniczną a grawitacyjną jest taka, że ta pierwsza zapewnia przez cały czas świeże powietrze bez względu na porę roku i aurę panująca na dworze. Nie dochodzi do nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń czy ich wychładzania, temperatura w nich utrzymuje się na pożądanym poziomie, zapewniając wysoki komfort klimatyczny. Oprócz tego wentylacja mechaniczna ma tę przewagę nad grawitacyjną, że jest znacznie bardziej skuteczna i nie generuje tak ogromnych strat ciepła. Można wręcz powiedzieć, że nic się tu nie marnuje

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej na kosztach ogrzewania budynku można zaoszczędzić nawet 50 proc. w skali roku. Oprócz tego warto jeszcze wspomnieć o innych korzyściach płynących z rekuperacji takich jak m. in.:

  • uzyskanie powietrza bardzo wysokiej jakości,
  • koniec problemów z grzybem i pleśnią na ścianach,
  • brak zjawiska w postaci skraplającej się na szybach pary wodnej,
  • stała dostawa świeżego powietrza.

Zobacz także: Jak usprawnić pracę wentylacji mechanicznej

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.