Jak samodzielnie zamontować żaluzje plisowane?

Jak samodzielnie zamontować żaluzje plisowane?

Żaluzje plisowane sprzedawane są razem z częściami do montażu. Niektóre z nich można zamontować bezinwazyjnie, nie naruszając przy tym ramy okna, inne wymagają wywiercenia w oknie otworów.

Bezinwazyjny montaż żalizji plisowanych

Bezinwazyjny montaż plis nie wymaga naruszenia ramy okna. Przymocowana w ten sposób plisa może jednak być mniej stabilna niż plisa przymocowana w sposób inwazyjny. W zestawach do bezinwazyjnego montażu żaluzji plisowanych zazwyczaj znajdują się klipsy (uchwyty bezinwazyjne) oraz zatrzaski, dzięki którym można przymocować plisy bez konieczności wiercenia otworów w oknie.

Klipsy pozwalają na zamontowanie plisy na ramie okna. Przed przystąpieniem do montażu, należy zmierzyć szerokość żaluzji i na ramie okna zaznaczyć miejsca, w których będzie ona mocowana. Klipsy nasuwa się na ramę w takiej odległości od siebie, żeby odpowiadały odległości mocowań. Na klips należy założyć zatrzask. W zatrzask wsuwa się mocowanie plisy.

Plisa zamocowana bezinwazyjnie może się przesuwać, należy zatem obsługiwać ją bardzo ostrożnie. Jeżeli zależy nam na większej stabilności plis, możemy zamontować je inwazyjnie

Inwazyjny montaż żaluzji plisowanych

Montaż inwazyjny sprawia, że plisy są lepiej  ustabilizowane w oknie. Naruszenie ramy okna może jednak spowodować utratę gwarancji na nie.

Do montażu potrzebna jest wiertarka albo wkrętarka z cienkim wiertłem przeznaczonym do wiercenia w miękkich materiałach, ołówek lub cienki pisak oraz dołączone do opakowania z żaluzjami elementy, najczęściej są to: dystans pozwalający odmierzyć odległość mocowania od krawędzi okna, cztery elementy mocujące, cztery wkręty.

Należy przyłożyć do ramy okiennej dystans i przez otwór zaznaczyć ołówkiem albo cienkim pisakiem miejsca, w których zostaną przymocowane żaluzje: na dole po prawej i po lewej stronie oraz analogicznie na górze.

W miejscach, które są zaznaczone, należy wkręcić mocowania żaluzji, a na nie nasunąć wsuwki przymocowane do sznurków żaluzji. Sznurki nie mogą być skręcone, powinny być rozprostowane i naprężone. Żeby rozprostować sznurki, wystarczy wysunąć je z mocowania i odkręcić.

.Zobacz także: Jak montować plisy okienne – samodzielny montaż to nic trudnego

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.