Jak wywiercić studnię?

Jak wywiercić studnię?

Dla osób nieobeznanych z tematem, mogłoby się wydawać, że studnie są czymś archaicznym i dawno już niestosowanym. Nic bardziej mylnego. Może studnie nie wyglądają obecnie tak jak jeszcze 30-40 lat temu, ale nadal są niezbędnym elementem krajobrazu tam, gdzie nie są podciągnięte wodociągi miejskie.

Jakie wyróżniamy rodzaje studni?

Studnie podzielić można na dwie podstawowe kategorie. Pierwszą są studnie głębinowe do pobierania wody – staromodne, ale często zdobiące krajobraz naszych działek rekreacyjnych, dworków bądź gospodarstw agroturystycznych. Studnie zbudowane z kamienia, wykończone zdobionym zadaszeniem, bądź rzeźbionym żurawiem. Ponadto nadal funkcjonalne, z której w razie zapotrzebowania można zaczerpnąć wody. Drugim gatunkiem są także studnie głębinowe, ale bez żadnych zdobień, rzeźb bądź nawet żurawia – pełniące rolę czysto funkcjonalną – najczęściej zabudowane i połączone z pompą wodną, która w łączonej instalacji z hydrauliką domową, gwarantuje zapotrzebowanie na wodę w naszym domu, na działce rekreacyjnej, bądź innych budynkach w gospodarstwie rolnym lub agroturystycznym.

Jak wywiercić studnię?

Pierwszym działaniem jakie musimy podjąć, to znaleźć miejsce, w którym ową studnię będziemy mogli wywiercić. Zależne jest to oczywiście od występowania wody gruntowej na odpowiedniej głębokości – warstwach gleby. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca, konieczne będzie wywiercenie studni. Aby wywiercić taką studnię należy zaopatrzyć się w specjalną wiertnicę. Taką wiertnicę znajdziecie na http://staltechnika.pl. Musimy pamiętać o tym, żeby wybrać taką wiertnicę, która spełni nasze oczekiwania. Po dokonaniu wywiertu, należy zabezpieczyć ścianki otworu, tak by ziemia się nie osuwała. W takim też miejscu wywiercenia otworu, możemy postawić studnię i czerpać z jej dobrodziejstwa świeżą i chłodną wodę.

Studnia jest źródłem życia – źródłem wody dostarczanej do naszego domu, którą następnie spożywamy, którą przetwarzamy, w której się myjemy bądź pierzemy. Warto zadbać zatem, aby odwiert został wykonany w prawidłowym miejscu, jak i został przeprowadzony jak najbardziej profesjonalnie, tak abyśmy później nie musieli ani martwić się, ani dokonywać poprawek.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.