Jakie okna poleca Stollar?

Jakie okna poleca Stollar?

Kiedy kilka lat temu zaczęły pojawiać się w Polsce okna PCV, tak naprawdę nikt nie zastanawiał się nad ich wadami i zaletami. Masowo więc zastępowano okna drewniane plastikowymi, kierując się modą i niskimi kosztami. Bo jeśli chodzi o cenę – okna PCV są wciąż zdecydowanie tańsze od drewnianych.

W Polsce sprzedaż okien PCV od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. I choć świadomość ekologiczna wciąż wzrasta, przewaga okien plastikowych nad drewnianymi wciąż jest zauważalna. Zastanawiając się nad wyborem okien, warto jednak wspomnieć, że zarówno okna plastikowe jak i drewniane, mają coś, co je łączy – są ciche, można na nich zamontować systemy antywłamaniowe a pomieszczenie czynią ciepłym.

Naturalnie drewniane

Okna drewniane wykonane są z naturalnego i ekologicznego materiału – drewna. Ponieważ sposób ich wykonania jest bardziej pracochłonny, są droższe. Jednak coś za coś – kupując takie okna mamy pewność, że w pomieszczeniu będzie przytulniej. Rama okien drewnianych jest cieplejsza i bardziej wytrzymała, a dzięki zastosowaniu najnowszych lakierów i farb – nie łuszczy się (tak, jak to bywało w latach PRL-u). Niestety, okna drewniane, czyli ciemniejsze, szybciej i mocniej nagrzewają się pod wpływem ciepła, a to oznacza, że trzeba częściej je konserwować, bo tracą barwę. Drewno to materiał naturalny, okna wymagają więc odnowienia co 3 – 5 lat. Jeśli są źle zakonserwowane, szybciej chłoną wilgoć, a to w konsekwencji może prowadzić do zagrzybienia.

Trwalsze plastikowe

Okna plastikowe są przede wszystkim łatwiejsze w użytkowaniu, nie wymagają tak częstej konserwacji i są lekkie. Na rynku dostępne są różne kolory ram – nie tylko białe – specjalne okleiny mogą także świetnie imitować drewno. Niestety – okna PCV, zwłaszcza te w ciemniejszych kolorach, będą się odkształcać pod wpływem ciepła. Plusem okien plastikowych jest fakt, że łatwiej w nich wymienić szybę. Jednak w oknach drewnianych, łatwiej naprawić ramę, nawet wtedy, gdy uszkodzenia są znaczne. Co jednak ważne, parametry okien PCV są znacznie bardziej przewidywalne i powtarzalne – wszystkie profile będą więc miały takie same parametry.

Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w produkcji okiennej, które w swoim asortymencie posiadają bardzo szeroką ofertę. Tak jest między innymi w przypadku firmy Stollar, która oprócz okien PCV i drewnianych, ma także okna aluminiowe oraz wykonane z drewna i aluminium. Przed zakupem warto także skonfrontować ceny od różnych producentów. Co jednak najważniejsze, zastanawiając się nad wyborem okien, warto po prostu kierować się własnym poczuciem estetyki. Chata na wsi w plastikowymi oknami, nie będzie wyglądać stylowo.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.