Narzuta na łóżko – jak ją wybrać?

Narzuta na łóżko – jak ją wybrać?

Narzuta na łóżko staje się coraz bardziej popularnym elementem wystroju. Nic dziwnego, nie tylko zdobi, ale i ułatwia utrzymanie porządku. Wystarczy dosłownie kilka chwil, by przykryć pościel i tym samym przywrócić ład w sypialni. Sprawdźmy, czy rzeczywiście warto mieć narzutę na łóżko i jak ją wybrać.

Narzuty do sypialni mają jeszcze inne praktyczne zalety. Narzuta na łóżko zatrzymuje kurz i chroni pościel przed zabrudzeniami. Jest bardzo przydatna, jeśli w domu są zwierzęta, które uwielbiają wylegiwać się w łóżkach.

Skąd się wzięła narzuta na łóżko?

Moda na narzuty na łóżko pojawiła się wraz z amerykańskimi osadnikami, gdzie po raz pierwszy powstawały tzw. patchworki uszyte ze starych kawałków tkanin. Taka narzuta nie tylko ładnie wygląda, ale daje też przyjemne ciepło, gdy wsunąć się pod nią, jeśli komuś przyjdzie ochota na krótką, popołudniową drzemkę.

Najbardziej praktyczne są jednak narzuty do sypialni z poliestru. Łatwo je prać w pralce, nie wymagają prasowania. Narzuta na łóżko do sypialni w naszym klimacie rzadko spełnia funkcję dodatkowego okrycia i najczęściej jest ściągana na noc. Poliester jest lekki, szybko schnie, nie jest więc konieczne uciążliwe noszenie narzuty do pralni.

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Narzuta na łóżko ze względu na swoje rozmiary staje się ważnym elementem wystroju sypialni. Dobrze więc, by harmonijnie wpasowała się w jej wyposażenie i posiadane akcesoria. Wybór kolorów i motywów narzut na łóżko jest duży, więc bez problemu można dobrać coś dla siebie. Narzuta pasująca kolorystycznie do wnętrza uspokaja je i nadaje mu spójności. Można też dobrać narzutę na zasadzie kontrastu. To dobry pomysł, by bez dużych nakładów odświeżyć i szybko zmienić wygląd sypialni – mówi ekspert z firmy rena.pl.

Ciekawym rozwiązaniem są narzuty dwustronne, które mają np.: jedną stronę jasną, a drugą ciemną. Są one produkowane z dodatkiem bawełny, są więc nieco grubsze i bardzo chętnie wybierane ze względu na większą funkcjonalność. W zależności od nastroju, czy pomysłu na aranżację wnętrza można sobie wybrać odpowiednią stronę.

Jak wymierzyć narzutę na łóżko?

Narzutę na łóżko dobieramy do wymiarów materaca i wysokości łóżka od podłogi. Narzuta powinna dokładnie przykrywać posłanie z każdej strony. Narzutę można dopasować ściśle do materaca, albo puścić ją aż do podłogi. Często wybierane jest też rozwiązanie pośrednie, czyli narzuta na łóżko przykrywa pościel i materac zachodzi jeszcze 20-30 cm na łóżko.

W sprzedaży dostępne są też narzuty na łóżko w uniwersalnych rozmiarach (170 x 210, 220 x 240), które z powodzeniem można polecić do standardowych łóżek jedno i dwuosobowych.

Narzuta na łóżko dodaje wnętrzu elegancji, ułatwia utrzymanie porządku. Świetnie nadaje się na prezent np.: na nowe mieszkanie, z okazji ślubu, czy rocznicy. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni kolor lub wzór i rozmiar, by sprawić sobie lub bliskim dużo radości i wzbogacić mieszkanie o przydatny i ładny element dekoracyjny.

Źródło zdjęcia: fotolia.pl

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.