Oczko wodne w ogrodzie – czy zawsze zdobi?

Oczko wodne w  ogrodzie – czy zawsze zdobi?

Niewątpliwie, oczko wodne może dodać uroku i niepowtarzalnego charakteru ogrodowi. Stanie się tak jedynie wtedy, gdy będzie zadbane i regularnie pielęgnowane. Warto pamiętać, że im bardziej naturalny wygląd chcemy zbiornikowi wodnemu nadać, tym więcej nas czeka pracy.

Częstotliwość oczyszczania oczka wodnego w dużej mierze zależy od jego wielkości i głębokości. Im mniejszy zbiornik, tym większej uwagi wymaga ze względu na ograniczone możliwości samooczyszczania się wody.  Aby oczyścić oczko, należy poczekać aż temperatura wody osiągnie 8-10 stopni (10 stopni, gdy hodujemy ryby).  Usuwając muł powstały z organicznych szczątków, warto najpierw odłowić rybki do pojemnika, a następnie przejść do odpompowywania mułu. W mniejszych zbiornikach, raz do roku powinno się wymienić około 1/3 wody. Jest to związane z koniecznością zachowania odpowiednich parametrów wody – odczynu pH, twardości węglanowej oraz nasycenia fosforanów i azotanów.

 Optymalne wskaźniki: Ph: 7,4-8,4, twardość węglanowa powyżej 5 stopni, ilość fosforanów poniżej 0,053 mg/l, a azotanów mniejsza niż 0,3 mg/l 

Pomimo, że postaramy się o odpowiednie warunki panujące w wodzie, oczko wodne nie będzie atrakcyjnie wyglądało dopóki nie zadbamy o jego brzeg. Po zimie warto sprawdzić czy dookoła stawu nie przebija folia za pomocą której uszczelnialiśmy oczko. Jeśli zobaczymy mankamenty, możemy je ukryć za pomocą skalniaka lub dodatkowo posadzonych rośli.  Podczas pielęgnacji roślin należy uważać, aby żadne związki nie zanieczyściły wody.

Jeśli zdecydujemy się na hodowlę roślin wodnych warto zadbać o to, aby nadmiernie się nie rozrosły. Najprostszą metodą jest sadzenie ich w odpowiednich koszach – dzięki temu rozrastają się wolniej, mają odpowiednią glebę oraz są łatwiejsze do pielęgnacji.

Wiele osób decyduje się na zarybienie oczka wodnego. Warto jednak przestrzegać norm zarybienia (na 50l nie powinno być więcej niż 10cm2 ryb). Pozwala to zachować odpowiednie właściwości wody, a tym samym utrzymać oczko wodne w czystości.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.