Ogrodzenie – tylko zadbane i estetyczne jest ozdobą domu

Ogrodzenie – tylko zadbane i estetyczne jest ozdobą domu

W Polsce możemy zaobserwować tendencje do obudowywania domostw ogrodzeniami – często jest to pierwszy element, który powstaje, a jeśli rozejrzymy się w swojej okolicy zobaczymy, że im wyższy płot, tym lepszy. Warto mieć jednak na uwadze, że żeby ogrodzenie zdobiło posesje musi być zadbany.

Obecnie najpopularniejsze ogrodzenia wykonane są z drewna, metalu lub betonu – każde z nich niezależnie od materiału jest narażone na korozje i niszczenie pod wpływem warunków atmosferycznych. Aby ogrodzenie nie uległo zniszczeniu i na długo zachowało dobry wygląd należy je regularnie czyścić i konserwować.

Metalowe ogrodzenie powinno być czyszczone, gdy temperatura wynosi ok 10-25 stopni.Do jego oczyszczenia możemy wykorzystać szczotkę, papier ścierny lub szlifierkę – wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. Metal nie może być zbyt gładki, ponieważ farba nie będzie przylegała i szybko dojdzie do odprysków. Po oczyszczeniu mechanicznym ogrodzenia należy je oddtłuścić i usunąć pył. Dopieropłot po takim przygotowaniu możemy sięgnąć po antykorozyjny podkład i farbę.

 W sklepach można spotkać produkty 3w1 – podkład, grunt i farba – wystarcza jedno malowanie. 

Jeśli mamy do czynienia z ogrodzeniem z siatki, która po kilku latach straciła cynkową powłokę, należy ją również oczyścić i odrdzewić – mechanicznie, szczotką lub papierem ściernym lub chemicznie, odrdzewiaczem. Ta druga opcja tworzy na metalu powłokę, którą można ostatecznie pomalować.

Podobnych zabiegów wymaga ogrodzenie drewniane. Najpierw musi zostać dokładnie oczyszczone papierem ściernym lub szlifierką. Następnie usuwamy powstały pył i impregnujemy środkiem, który zabezpieczy drewno przed rozwojem grzybów i bakterii. Po tych zabiegach możemy sięgnąć po farbę w wybranym kolorze.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.