Optymalizujemy wielkość garażu

Optymalizujemy wielkość garażu

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest optymalne zaprojektowanie przestrzeni garażowej – często, naniesienie delikatnych poprawek może zwiększyć jego funkcjonalność oraz komfort użytkowania.

Podczas projektowania garażu, należy uwzględnić zasadniczo dwie kwestie – przepisy określające minimalne wymiary garażu oraz własne potrzeby, czyli to jaką funkcję będzie spełniał.

Minimalne rozmiary

Zakładamy, że przeciętnie samochód ma wymiary ok. 4,5 x 1,75 m. W związku z tym  minimalna długość garażu to 5,5 m , natomiast minimalna szerokość zależy od tego czy pasażer będzie wysiadał z samochodu na zewnątrz czy wewnątrz garażu – w pierwszej opcji,  szerokość zapewniająca swobodne wyjście kierowcy to ok. 2,7 m , jeśli jednak chcemy ten komfort zapewnić również pasażerowi, warto poszerzyć garaż do 3,3 m.

Komfortowe rozmiary

Powyżej zostały przedstawione minimalne rozmiary, jednakże bardzo często zdarza się, że wymiary naszego auta odbiegają od przeciętnych oraz często garaż pełni dodatkowe funkcje. Jeśli chcemy aby znajdowały się w garażu dodatkowe regały, na przykład na narzędzia, należy go rozbudować o szerokość montowanych półek. Dodatkowo, garaż może służyć nie tylko do przechowywania samochodu, ale też innych pojazdów, na przykład rowerów. Zamontowanie funkcjonalnych haków rowerowych – zoptymalizuje zagospodarowanie przestrzeni, jednakże będzie wymagało jego poszerzenia o około 1,5 m.

Dodatkowa kwestią, jest zaprojektowanie wysokości garażu. Nie stanowi to problemu,przy standardowych gabarytach aut. Jeśli jednak dysponujemy większym samochodem, lub autem dostawczym, może pojawić się problem związany ze zbyt małą bramą lub spsobem otwierania bramy, która będzie wadziła podczas wjazdu. Aby zapewnić wjazd do garażu wysokiego samochodu, należy wygospodarować ok 2,2 m wysokości bramy. Dodatkowo, jeśli chowająca się do wnętrza garażu brama przeszkadza, warto pomyśleć o innej formie zamykania wjazdu.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.