Oszczędzanie nie zawsze się opłaca, czyli gdzie można szukać oszczędności budując dom

Oszczędzanie nie zawsze się opłaca, czyli gdzie można szukać oszczędności budując dom

Wiele osób, które podejmują się przedsięwzięcia budowy własnego domu stara się obniżyć koszty inwestycji. Biorąc pod uwagę z jak dużymi wydatkami należy się liczyć podczas budowy domu, racjonalne gospodarowanie i planowanie jest bardzo istotne.

W życiu często kierujemy się zasadą: “co tanie, to drogie” i unikamy tańszych rozwiązań, mając nadzieję na solidniejsze wykonanie droższego produktu. Czy podczas budowy domu są znajdziemy jednak elementy, na których nie stracimy wiele wybierając tańszą opcję? A może są też takie do których warto jeszcze dopłacić chcąc zapewnić sobie lepszy komfort? Postaramy się na te pytania odpowiedzieć.

I. Działka na której powstanie dom

budowaPodczas wyboru działki na której zbudujemy dom powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii: lokalizacja, orientacja działki, jej kształt oraz uzbrojenie. Wszystkie te elementy wpływają na cenę za m2. Głównym czynnikiem wpływającym na cenę działki jest jej oddalenie od centrum miasta. Im dalej, tym taniej i tutaj cena spada z każdym kilometrem oddalenia. Różnice w cenie mogą być dość drastyczne.  W Warszawie za m2 na Mokotowie średnio zapłacimy ok 2880 zł.  Na obszarze znajdującym się dwa razy dalej od centrum niż Mokotów zapłacimy ok 700 zł/m2. Natomiast, jeśli zdecydujemy się dojeżdżać ok 30 km do miasta, za m2 działki możemy zapłacić ok 150 zł.  Widzimy zatem, że różnice są dość znaczące. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę tryb życia rodziny – usytuowanie względem miejsca pracy, koszty dojazdu oraz częstotliwość dojazdów. Być może warto wybudować dom oddalony od centrum o dodatkowe 5 km a zaoszczędzić kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy złotych?

Cena działki zależy również od jej kształtu oraz orientacji względem kierunków świata. Działki w kształcie prostokąta należą do najdroższych, ponieważ dają największe możliwości w procesie projektowania. Natomiast, te o nieregularnych kształtach są o wiele trudniejsze do zagospodarowania. Jeżeli jednak mamy wybrany projekt, który wkomponuje się w nieregularną działkę lub znamy dobrego architekta, który poradzi sobie z nietypową formą, możemy śmiało obniżyć koszty (oczywiście konfrontując wielkość oszczędności do ceny indywidualnego projektu). Dość istotną kwestią jest również skierowanie budynku względem kierunków świata. Wjazd na posesję skierowany na północ sprawia, że działka może być droższa, ponieważ zyskujemy większe możliwości zaprojektowania części rekreacyjnej działki.

Ostatnią kwestią jest uzbrojenie działki. Tutaj sprawa jest mocno związana z rozwiązaniami wykorzystanymi podczas budowy, a tym samy z późniejszymi kosztami utrzymania budynku. Działka na której istnieje możliwość podłączenia gazu zmiennego jest zdecydowanie atrakcyjniejsza, ponieważ w procesie eksploatacji budynku pozwoli znacznie ograniczyć koszty. Możemy zaoszczędzić wybierając działkę bez dostępu do kanalizacji i rozwiązać problem nieczystości we własnym zakresie poprzez budowę szamba (mniejszy koszt inwestycyjny, ale droższe i bardziej kłopotliwe rozwiązanie w utrzymaniu) lub poprzez zainwestowanie w małą oczyszczalnię ścieków – opcja droższa, ale w utrzymaniu zdecydowanie tańsza.

II. Projekt na podstawie którego zbudujemy dom

Przy wyborze projektu, warto mieć na uwadze, że rozwiązanie, na które się zdecydujemy będzie rzutowało ile wydamy na budowę domu oraz na późniejsze koszty eksploatacyjne.  Jeśli chcemy obniżyć koszty warto zrezygnować z budynku o nieregularnych kształtach. Im bardziej nieregularna forma budynku, tym droższa będzie budowa (więcej materiałów, droższe wykończenie, droższe fundamenty) oraz wyższe koszty ogrzania budynku. Kwestie te łączą się również z kształtem dachu. Najbardziej ekonomiczna opcją jest dach płaski (jak w kostce gierkowskiej), ze względu na najmniejszą ilość materiałów potrzebnych do jego budowy oraz fakt, że stanowi najmniejszą możliwą powierzchnię przez którą dom będzie tracił ciepło. W związku z tym, im bardziej skomplikowana forma dachu, im więcej łamań, daszków, tym droższa będzie budowa i eksploatacja. Być może warto zamiast fikuśnego dachu wybrać prosty, dwuspadowy, który jest również estetyczny, a przy tym o wiele tańszy?

Wybór projektu łączy się również z kwestią przeszkleń w domu. Okna wpływają na charakter wnętrza, jego przestronność. Warto mieć na uwadze, że okna stanowią ze względu na swoją cenę duży koszt w stosunku do całej budowy. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości, stanowią źródło ucieczki ciepła z budynku. Decydując się na konkretny projekt warto racjonalnie rozplanować przeszklenia, aby dostarczyć pomieszczeniom podobną ilość naturalnego światła, przy wykorzystaniu mniejszej liczby okien.

 Wniosek: warto przeznaczyć więcej na dobry projekt, aby móc zaoszczędzić na jego realizacji i eksploatacji domu. 

III. Materiały z których budujemy

Dom wybudowany według najlepszego projektu, będzie słaby jeśli zbudujemy go z niskiej jakości materiałów. Są jednak kwestie na które warto zwrócić uwagę, a które mogą sprawić, że zaoszczędzimy. Wiele osób poszukuje materiałów budowlanych w internecie i zachęcona korzystną ceną jednostkowa decyduje się na zakup. Jednakże, przy takim rozwiązaniu, warto w koszt materiału wkalkulować koszt transportu materiału, który zwykle jest dość drogi. Często się okazuje, że bardziej opłaca się skorzystać z lokalnego sprzedawcy niż kupować o kilka groszy tańsze materiały, a płacić za transport, który niweluje różnicę w cenie lub zwyczajnie sprawia, że materiał będzie droższy.

Wszystkie te elementy warto mieć na uwadze gdy planujemy budowę domu – są elementy, z których warto zrezygnować, a przy tym zaoszczędzić dużą część pieniędzy. Jednakże, istnieją też takie, które idealnie wpasowują się w zasadę: “co tanie, to drogie”…

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.