Piec typu koza: jaką pełni funkcję i kiedy warto go kupić?

Piec typu koza: jaką pełni funkcję i kiedy warto go kupić?

Młode osoby mogą nie wiedzieć, czym jest osławiona „koza”; niegdyś ten rodzaj pieca był bardzo popularny i najczęściej pełnił rolę głównego źródła ciepła. Obecnie wraca do łask. Jaką pełni funkcję, czy jest w stanie ogrzać cały dom i czy warto go kupować?

Czym właściwie jest „koza”?

To rodzaj pieca wolnostojącego, służącego oczywiście do ogrzewania danego pomieszczenia. Zazwyczaj „koza” jest niewielka, ale za to bardzo wydajna; dyskusyjne jest natomiast, czy jest w stanie ogrzać całe mieszkanie. Zależałoby to oczywiście od jego wielkości i ilości pokoi – za pomocą „kozy” prawdopodobnie będziemy w stanie swobodnie ogrzać kawalerkę, ale z trzypokojowym mieszkaniem możemy mieć problem. Z tego względu koza służy raczej do dogrzewania pomieszczeń, często jest także traktowana jako alternatywa dla kominka. Materiałem grzewczym w przypadku tego rodzaju pieca jest zazwyczaj drewno, brykiet lub węgiel.

Kiedy warto zdecydować się na kozę?

To zależy, czemu koza ma służyć. Jeśli przydaje się do dogrzania pomieszczenia lub ma zastępować kominek – jest to jak najbardziej słuszny wybór. Piec tego rodzaju ma zresztą prawie same zalety; to świetna alternatywa dla kominka, szczególnie w przypadku osób, które z różnych powodów nie mogą go zainstalować w swoim domu. Kozę można ustawić praktycznie w dowolnym miejscu, a różne style jej wykonania umożliwiają wybór pieca pasującego do aranżacji danego wnętrza. Co ważne, w przypadku nowoczesnych urządzeń tego typu możliwe jest podziwianie płomieni znajdujących się we wnętrzu pieca. Koza jest zatem dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy zależy nam na estetyce (obecnie wykonywane kozy są świetnie dopracowane pod względem designu), nie możemy pozwolić sobie na kominek lub po prostu chcemy mieć możliwość regularnego dogrzewania pomieszczenia zimą.

Na co warto zwrócić uwagę?

Przed kupnem tego rodzaju pieca warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest moc kozy; to od mocy zależy, jak duże pomieszczenie ogrzejemy. Powinniśmy mieć to na uwadze zwłaszcza w momencie, gdy piec ma stanowić główne źródło ogrzewania np. w kawalerce. Przelicznik kształtuje się na poziomie 1 kW mocy na 10 do 12 metrów kwadratowych pomieszczenia o wysokości 2,5 m. Oznacza to, że jeśli chcemy ogrzać przeciętną kawalerkę (30 do 40 metrów kwadratowych), powinniśmy wybrać piec o 4 do 5 kW mocy. Ważny jest również czas palenia – dobrze, jeśli nie jest krótszy niż 8 godzin, inaczej będziemy musieli stale do niego dokładać. Z kolei sprawność pieca powinna kształtować się na poziomie minimum 70%. Koza jest zazwyczaj wyposażona także w szereg użytecznych funkcji, takich jak chociażby regulacja mocy – warto wspomnieć, że dokładanie opału jest w przypadku kozy bardzo proste – wystarczy otworzyć frontowe drzwiczki (przynajmniej jeśli chodzi o większość modeli) i włożyć opał.

Piec typu „koza” powoli wraca do łask; stylowo wyglądające urządzenia okazale prezentują się zwłaszcza w bogato zdobionych wnętrzach. Z powodzeniem zastąpią kominek i ogrzeją dane pomieszczenie. Jeśli chcesz wiedzieć dokładniej, jak działa piecyk koza, zajrzyj do porad Castoramy.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.