Płyty gipsowo-kartonowe – proste rozwiązanie na wkończenie ścian

Płyty gipsowo-kartonowe – proste rozwiązanie na wkończenie ścian

Wiele osób remontujących mieszkania zmaga się z nierównościami ścian i problemami z przywróceniem ich estetycznego wyglądu.

Płyty gipsowo-kartonowe stanowią proste rozwiązanie, które możesz wykorzystać w trakcie remontu – zarówno jako sposób na wygładzenie ścian, jak i wykonanie ścianek działowych.

wykonczenie ścianRdzeń płyty wykonany jest z gipsu, który następnie jest oklejony kartonem, którego właściwości fizyczne przejmują wszelkie naprężenia płyty, powstające podczas jej wyginania.

Płyty gipsowo-kartonowe z powodzeniem zastępują tradycyjne wykończenie ścian za pomocą tynku. W zależności od powieżchni na której zostaną położone płyty można wyorzystać do montażu klej lub stelaż. Klej gipsowy możemy wykorzystać, gdy montujemy płytę do ścian surowych. Jeśli chcemy wykrzystać klej do wyrównania ścian już otynkowanych, należy zwrócić uwagę czy nierówności nie rpzekraczają 1,5 cm. Powierzchnia, jak każda na której stosuje się kleje, powinna być oczyszczona i oddtłuszona, w przypadku podłoża chłonnego – zabezpieczona dodatkowo emulsją.

Jak nałożyć klej na płytę g-k?

Płyta powinna zostać przyklejona na powierzchnię oczyszczoną i pozbawioną pyłu. Wzdłuż krawędzi nakładamy pasy kleju, natomiast część środkowa płyt powinna zostać pokryta łatami kleju o średnicy 10 cm. Grubość warstwy kleju powinna mieć ok. 2 cm, jednakże warto pamiętać, że za pomocą grubości kleju można sterować wyrównywaniem ściany (nakładając więcej kleju unosimy płytę). Po przyklejeniu płyty, jej ustawienie możemy skorygować maksymalnie w ciągu 10 min.

Jak zamontować płytę na stelażu?

Nie zawsze zamontowanie płyty bezpośrenio na podłożu jest możliwe (duze nieróności, potrzeba izolacju i wyciszenia, peprowadzenie instalacji). W takich sytuacja stosuje się montaż płyt na stelażu. Tak zwany ruszt może zostać wykonany z drewna lub z systemowych profili stalowych. Dzięki wykrozystaniu tego typu montażu możemy sterować grubością ściany oraz ich izolacją poprzez wypełnienie przestrzeni między płytami watą mineralną. Stosując montaż na stelażu należy zabezpieczyć ruszt folia paroizolacyjną dzięki czemu budowane ściany nie będa narażone na zawilgocenie.

W obu przypadkach należy zamaskować łączenie płyt za pomocą taśmy zbrojącej. Najczęściej wykonana jest z włókna szklanego lub papieru. Niektóre taśmy od razu po nałożeniu są gotowe do malowania, inne natomiast wymagają nałożenia wyrównującej szpachlówki.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

W zależności od potrzeb należy dostosować rodzaj montowanych płyt – różnią się miedzy sobą parametrami chłonności wilgoci, wytrzymałością oraz ogniotrwałością:
GKB – najprostsza wersja – szara – wykorzystywana w suchych warunkach, niewymagających szczególnych właściwości
GKBI – płyty podobne do GKB, ale posiadające warstwę impregnującą, chroniącą przed wilgocią – kolor zielony
GKF – zbrojone za pomocą włókna szklanego – są bardziej odporne na ogień
GKFI – podobna do płyty GKF,a el posiadająca warstwę impregnującą – kolor zielony

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.