Podzielniki ciepła – jak odczytywać?

Podzielniki ciepła – jak odczytywać?

Elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania cieszą się coraz większą popularnością, gdyż pozwalają przekonać się, którzy mieszkańcy zużywają więcej ciepła a którzy mniej. Należy jednak pamiętać, że podzielniki ciepła nie są absolutnie licznikami, są natomiast urządzeniami pozwalającymi na podzielenie kosztu ciepła zużytego przez cały blok na poszczególne mieszkania.

Zasada działania podzielników

Przede wszystkim należy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje podzielników ciepła – cieczowe (wyparkowe) oraz elektroniczne. Dotychczas najchętniej stosowano cieczowe podzielniki ciepła, gdyż jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż podzielniki elektroniczne. Ich budowa opiera się na dwóch rurkach, które są wypełnione nieszkodliwą substancją chemiczną. Substancja ta pod wpływem ciepła powoli odparowuje. Lewa rurka wskazuje zużycie z poprzedniego roku, natomiast prawa zużycie bieżące. Z kolei elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania składają się z przymocowanego z tyłu obudowy czujnika temperatury oraz z zegara elektronicznego mierzącego, jak długo dana temperatura się utrzymywała. Najdokładniejsze są dwuczujnikowe podzielniki, gdzie drugi czujnik ma za zadanie zbadanie temperatury w danym pomieszczeniu.

Odczytywanie danych z podzielników ciepła

Zarówno wyparkowe, jak i elektroniczne podzielniki kosztów ogrzewania odczytywane są raz w roku w terminie określonym z zarządcą danego obiektu. W przypadku podzielników cieczowych, w trakcie odczytu wymienia się również ampułki pomiarowe. Odczytywane ampułki przekłada się na lewą stronę podzielnika, natomiast po prawej stronie zakłada się nową ampułkę. Obok rurki umieszczona jest podziałka pozwalająca na odczytywanie ile płynu wyparowało. Innymi słowy, im więcej płynu zostało w rurce podzielnika, tym mniejszy będzie rachunek za ogrzewanie. Odczytywanie wskazań podzielników elektronicznych może być przeprowadzane wzrokowo w oknie podzielnika bądź rejestrowane za pomocą elektronicznych czytników i przenoszonych do komputera. Dodatkowo istnieje możliwość wyświetlania danych zapamiętanych przez podzielnik.

Jak oszczędzać dzięki podzielnikom ciepła?

W niektórych blokach problemem jest fakt, że lokatorzy, którzy zużywają ”normalną” ilość ciepła, muszą dopłacać do ogrzewania tych mieszkań, gdzie nie oszczędza się energii cieplnej. W momencie, gdy lokatorzy będą zmuszeni do regulowania zużycia ciepła, zapotrzebowanie na energię zmaleje, co równocześnie spowoduje obniżenie kosztów dla wszystkich mieszkańców bloku. Okazuje się, że wprowadzenie podzielników kosztów ogrzewania może obniżyć zużycie energii cieplnej aż do 25%.  Równocześnie warto pamiętać, że zostawianie otwartych okien na długie godziny, może skutkować bardzo dużym marnowaniem energii cieplnej. Ważne jest także, aby okna były bardzo szczelne z możliwie najniższym współczynnikiem przenikania. Również używanie grzejników, jako suszarek do prania, może mieć negatywne skutki, jeżeli chodzi o straty cieplne.

Wprowadzenie najdokładniejszych elektronicznych podzielników ciepła może spowodować bardzo duże oszczędności, jeżeli chodzi o korzystanie z energii cieplnej. Z doświadczenia wynika, że rocznie do kieszeni mieszkańców wraca około 200 zł, natomiast po zastosowaniu podzielników kosztów ogrzewania do 50% kosztów będzie rozliczane na podstawie odczytywanych wskazań. Oznaczałoby to, że najoszczędniejszy lokator mógłby otrzymać zwrot na poziomie około 800 zł. Wartym podkreślenia jest również fakt, że podzielniki radiowe są odczytywane bez konieczności wchodzenia do mieszkań, co dla wielu mieszkańców jest bardzo istotne.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.