Prawa i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego

Prawa i obowiązki inspektora nadzoru budowlanego

Wyobraź sobie człowieka, który podczas budowy Twojego domu patrzy wszystkim na ręce. Choć dla ekipy budowlanej nie jest to zbyt komfortowe – to dla Ciebie ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu masz pewność, że cały proces powstawania domu przebiega (nomen omen) zgodnie z planem. Na czym dokładnie polega funkcja inspektora nadzoru budowlanego?

Odpowiedź jest prosta. Jeśli mieszkasz w domu lub na osiedlu wybudowanym przez firmę Ribet, to z pewnością odczuwasz efekty jej pracy. Na każdym kroku widzisz, że ktoś czuwał nad tym, by Twoje mieszkanie spełniało wszystkie normy zapisane w przepisach prawa budowlanego.

Zadania inspektora nadzoru budowlanego

Inspektor nadzoru to ktoś, kogo warto mieć po swojej stronie na każdej budowie, a szczególnie wówczas, jeśli podmiotem, który buduje nasz dom, jest firma deweloperska. Wówczas to inspektor jest tym, który pilnuje, by wszystko odbywało się zgodnie z planem: począwszy od zgodności realizowanej inwestycji z planami architektonicznymi, poprzez nadzór nad stosowanymi materiałami, aż po sprawdzanie terminowości dewelopera.

Rolą inspektora jest zatwierdzanie (a w razie uchybień – niezatwierdzanie) każdego kolejnego etapu budowy. Uczestniczy on w odbiorach zarówno instalacji, jak i całego budynku. Co więcej, ma prawo wydawać polecenia kierownikowi budowy, a w skrajnych wypadkach nawet wstrzymać wszystkie prace. Z drugiej strony – inspektor odpowiada za to, że nadzorowane przez niego prace wykonane są zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Inspektor, jako reprezentant inwestora na budowie, musi znać się praktycznie na wszystkim, co dotyczy kwestii z nią związanych. W grę wchodzi tu nie tylko czytanie planów, lecz także znajomość materiałów i technologii budowlanych, czy wreszcie nadzorowanie poprawności montowanych instalacji (elektrycznych, gazowych itp.)

Wybór odpowiedniego inspektora nadzoru

Jeśli chcesz mieć pewność, że budowa Twojego domu będzie prowadzona zarówno zgodnie z przepisami, jak i prawidłami sztuki wznoszenia budynków mieszkalnych, zaangażuj inspektora nadzoru, który przejmie tę (niekiedy niewdzięczną) funkcję kontrolną. Gdzie znaleźć taką osobę? Na początek wejdź na stronę wspomnianej na początku firmy Ribet (http://www.ribet.pl)

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.