Rodzaje ogrodzeń – dobierz jego typ do otoczenia

Rodzaje ogrodzeń – dobierz jego typ do otoczenia

Uwielbiamy ogrodzenia, widać to gdy rozejrzymy się po okolicznych posesjach. Obecnie mamy duży wybór w tej kwestii – kluczowe jest aby wybrać optymalne rozwiązanie, pasujące zarówno do budynku, otoczenia, jak i naszych zasobów finansowych.

Siatka

Ogrodzenie z siatki to jedno z najszczęściej stosowanych rozwiązań – wynika to prawdopodobnie z prostoty montażu oraz relatywnie niskiej cenie. Ten typ ogrodzenia sprzedawany jest rulonach (15-25) lub w postaci paneli (droższy wariant). Siatki rozpinane są na metalowych słupkach i maję tę zaletę, że bardzo łatwo jest je ukryć pod roślinami, którymi możemy obsadzić ogrodzenie.

Panele

Panele mogą być wykonane zarówno z metalu jak i z drewna.Oba warianty mogą przybrać różnorodną formę. Metalowe ogrodzenia najczęściej wykonuje się ze stali lub aluminium. Rama paneli jest wypełniona również elementami metalowymi lub drewnianymi. Elementy te są montowane na metalowych lub murowanych słupkach.Podobnie wygląda to w przypadku paneli drewnianych, z tym że rama jest wypełniona elementami drewnianymi w dowolnym ksztalcie. Klasyczna forma to zwykłe sztachety.

Ogrodzenia murowane

Ten typ ogrodzeń może być wykonany z różnego rodzaju materiałów: cegieł (bardzo atrakcyjnie prezentuje się cegła klinkierowa) lub z kamienia. Cegła klinkierowa ma dużą odporność na warunki atmosferyczne, jednakże warto zauważyć, że raczej nie stosuje się jej do podmurówek – podmurówki wykonuje sie ze zwykłej cegły, a jedynie stosuje sie okładzinę imitującą klinkier. Ogrodzenia kamienne są bardzo masywne i raczej nie wznosi się pełnych ogrodzeń tą metodą.Często wykorzystywana jest do buddowania słupków, stanowiacych podtrzymanie dla paneli.

Ogrodzenie betonowe

Chyba najmniej korzystnie wyglądający typ ogrodzenia – są relatywnei tanie i często sotosowane jako doraźne, tymczasowe rozwiazanie. Moga być wykonane ze zbrojonego betonu, pustaków i prefabrykowanych betonowych paneli.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.