Ściany szczytowe i ich rodzaje

Ściany szczytowe i ich rodzaje

Ściana szczytowa to jeden z kluczowych elementów zapewniających bezpieczną konstrukcję domu. Ściana szczytowa to część bocznej ściany w budynku z dwuspadowym dachem, zawierająca się na poziomie poddasza.

Rodzaje ścian

Jednowarstwowa – zapewnia stabilną konstrukcję dzięki swojej grubości oraz właściwościom sztywności. Zdarza się, że jest dodatkowo wzmacniana poprzez przeprowadzenie przewodów wentylacyjnychsciana szczytowa
Dwuwarstwowa – mniej stabilne konstrukcyjnie niż ściany jednowarstwowe. Jest to związane z faktem, że są cieńsze. Część nośna ścian wykonana jest z materiałów relatywnie lekkich (beton komórkowy), dlatego wymaga wzmocnienia.
Trójwarstwowa – w połączeniu z grubymi murami, dostarcza odpowiedniej stabilności budynkom i najczęściej nie wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Biorąc pod uwagę obciążenia na jakie są narażone ściany szczytowe (m.in. obciążenie dachu, wiatru), ściany te są wzmacniane za pomocą różnych technologii, które dobiera konstruktor:

1. Prostopadła ściana wzmacniająca (min. 24 cm grubości)

2. Pilastry oraz wykorzystanie słupów żelbetowych

3. Rama żelbetowa – w zależności od powierzchni przeszklenia może być ich więcej.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.