W jaki sposób wynająć mieszkanie, by zyskać czas i pieniądze?

W jaki sposób wynająć mieszkanie, by zyskać czas i pieniądze?

Wynajmowanie własnego mieszkania to z pozoru bardzo proste i niezbyt angażujące nasze siły, pieniądze i czas przedsięwzięcie. Wiele osób, chcąc wynająć to jedno, jedyne mieszkanie w celu czerpania korzyści, nie zdaje sobie sprawy z ilości pracy, którą będzie musiała podjąć przed podpisaniem umowy oraz w trakcie wynajmu. W sytuacji, kiedy posiadamy kilka mieszkań na wynajem sprawa komplikuje się jeszcze bardziej. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę, aby pozyskać najemcę i uprościć proces wynajmu.

Przygotowanie lokalu jest podstawą jego atrakcyjności

Na rynku nieruchomości jest bardzo wiele ofert, z którymi przyjdzie nam konkurować. Jeżeli chcemy wynająć mieszkanie, musimy sprawić aby było ono jak najbardziej atrakcyjne w oczach potencjalnego najemcy. Konieczne jest, by w pewien sposób się wyróżnić. Dlatego powinniśmy zadbać o jego wystrój, który przyciągnie uwagę i sprawi, że szybko znajdziemy partnera do transakcji. Bez względu na to, jakie posiadamy mieszkanie – czy jest ono nowe i prosto od developera, czy też wyprowadzamy się i chcemy wynająć swoje dotychczasowe – musimy wprowadzić do niego elementy, które sprawią, że podczas oględzin będzie tętnić życiem. Ważne jest umeblowanie i wyposażenie mieszkania. Nie ograniczajmy się przy tym do niezbędnego minimum, które umożliwia natychmiastowe zamieszkanie, ale postarajmy się też wprowadzić elementy, które sprawią, że będzie zrobi na potencjalnych najemcach wrażenie miejsca bliskiego ich sercu. Błędem jest wynajmowanie mieszkania, które nie posiada mebli oraz sprzętu RTV/AGD, ponieważ jest to nie tylko problem dla najemcy, który musi zaopatrzyć się we własne rzeczy, ale również kwestia tego, że mieszkanie przestaje być w jego oczach ciepłym i przyjaznym miejscem. Takie oszczędne podejście z naszej strony może wydłużyć znacząco czas poszukiwania lokatora. Jeżeli wynajmujemy jedno lub więcej mieszkań, warto pokusić się o skorzystanie z oferty ekspertów w tej dziedzinie. Firma Integrum Managementwww.integrummanagement.pl pomoże nam nie tylko urządzić mieszkanie, tworząc przy tym szczegółowy wykaz proponowanego wyposażenia i kosztorys, ale również – w przypadku nowych lokali – może pomóc w zweryfikowaniu jakości zakupionego przez nas mieszkania, poprzez uczestniczenie w odbiorze technicznym od dewelopera.

W poszukiwaniu odpowiedniego najemcy

Kiedy już przygotujemy nasz lokal w odpowiedni sposób, możemy przystąpić do zamieszczenia ogłoszenia w przeznaczonych do tego celu mediach. Najbardziej popularny jest internet. To tam znajdziemy najwięcej ofert, do których dostęp ma w zasadzie każdy. W większości przypadków jest to darmowe rozwiązanie, jednak w pewien sposób ograniczone w swojej bezpłatności. Poza tym, duża konkurencja na rynku może sprawić, że nasza oferta będzie ginąć wśród innych. Dobrym rozwiązaniem jest dlatego umieszczenie tego samego ogłoszenia w prasie, która – pomimo tego, że jest dość tradycyjnym i coraz częściej pomijanym środkiem przekazu – to nadal jest kupowana przez ludzi poszukujących informacji. Tak naprawdę ogłoszenie to tylko początek kolejnego etapu prac nad wynajmem. Później przyjdzie nam przeprowadzać jeszcze prezentacje lokalu, przekazywać informacje dotyczące najmu i wybrać najodpowiedniejszego naszym zdaniem kandydata, któremu powierzymy nasze lokum. Trzeba przy tym zachować ostrożność, aby nie doszło do sytuacji, w której osoba wynajmująca będzie zalegała z płatnościami lub wyrządzi szkodę w na naszym mieniu. Dlatego istotne są takie szczegóły jak sporządzenie odpowiedniej umowy najmu, która będzie zawierać najważniejsze zapisy, spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego czy pobranie kaucji w zależności od okresu płatności.  Można też skorzystać z pomocy firm takich jak Integrum Management, która pozwoli nam oszczędzić czas związany z przygotowaniem ogłoszeń, przeprowadzaniem prezentacji oraz zabezpieczy nas przed wszelkim przykrymi ewentualnościami dzięki starannie sporządzonej dokumentacji. Takie usługi to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą skupić się na swojej pracy, rodzinie oraz odpoczynku, a jednocześnie cieszyć się zyskiem z wynajmu.

Zarządzanie mieszkaniem też jest ważne

Bez względu na to, czy wynajęliśmy nasze stare mieszkanie, czy też oddaliśmy zaufanemu najemcy nową inwestycję, nie możemy podchodzić do tego tematu w taki sposób, jakby z dniem podpisania umowy stał się on dla nas zamknięty aż do dnia jej rozwiązania. Musimy brać pod uwagę kilka kwestii związanych z eksploatacją mieszkania, które są istotne ze względu na podpisaną umowę, jego stan oraz zapisane w ustawie obowiązki i przywileje lokatorów. Jeżeli planujemy wynajmować mieszkanie i podchodzimy do niego, jak do inwestycji, musimy tak nim zarządzać, aby była ona jak najbardziej zyskowna.  Korzystanie z oferty Integrum Management – www.integrummanagement.pl, daje nam pełen komfort związany z zarządzaniem naszą inwestycją. To szereg usług z zakresu marketingu, pomocy prawnej, ubezpieczeń oraz usług awaryjnych. To przede wszystkim opieka nad naszym lokalem, która daje nam zysk i komfort w jednym.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.