Taras a kierunki świata – optymalne nasłonecznienie

Taras a kierunki świata – optymalne nasłonecznienie

Wiele osób projektujących dom uznaje taras za nieodłączny element domu – miejsce pracy, ale też odpoczynku i relaksu. Dlatego tak ważne jest jego przemyślane zaprojektowanie, a wcześniej – zakup odpowiednio zorientowanej względem kierunków świata działki.

Taras najchętniej jest sytuowany na tyłach budynku – dzięki czemu można zyskać spokój oraz intymność, ponieważ jesteśmy osłonięci od drogi bryłą budynku. Jeśli wjazd na posesję znajduje się od północy, zyskujemy najkorzystniejsze względem warunków nasłonecznienia usytuowanie tarasu. Wszystko jednak zależy od tego, od przeznaczenia tarasu i upodobań domowników

Taras od północy – zapewnia największe zacienienia i najniższe temperatury – idealnie będzie się nadawał na spędzanie czasu w najbardziej upalne dni. Jednakże w o okresie, gdy nasłonecznienie nie jest zbyt intensywne, będzie miejscem zbyt chłodnym

Taras od wschodu – podobnie jak taras usytuowany w kierunku północnym – będzie miejscem słabo nasłonecznionym. Promienie słoneczne będą na niego docierały w godzinach porannych, natomiast w pozostałej części dnia, będzie pozostawał zacieniony.

Taras od zachodu – opcja tarasu najbardziej wyeksponowana na promienie słoneczne – bez odpowiedniego zacienienia, będzie miejscem, które nie będzie zachęcało do spędzania czasu latem. Przez większą część dnia będzie intensywnie doświetlony.

Taras od południa – uznawana za najkorzystniejszą opcją – co rzutuje na ceny działek, które pozwalają na właśnie taką orientację tarasu. Rano taras będzie intensywnie nasłoneczniony, natomiast w godzinach popołudniowych, będzie umiarkowanie zacieniony, dzięki temu uzyskamy optymalną temperaturę.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.