Wynajem maszyn do prac na wysokościach – to może się opłacać

Wynajem maszyn do prac na wysokościach – to może się opłacać

Branże budowlana i remontowa nie istniałyby bez specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego prace na wysokościach: podnośników, podestów ruchomych, ładowarek teleskopowych. Właściciele firm bardzo dobrze znają dylemat: kupić maszynę, wziąć w leasing, czy może ją wynająć?

Trudno wyobrazić sobie budowę czy remont bez ładowarki czy podnośnika. Nawet odśnieżanie czy wycinanie gałęzi w przestrzeni miejskiej nie mogłyby się odbyć bez maszyn usprawniających pracę na wysokościach. Specjalistyczny sprzęt wymaga jednak sporych nakładów. Nie każdy dysponuje odpowiednią ilością gotówki, z kolei kredyt w pewnym sensie „wiąże ręce” − zmniejsza zdolność kredytową firmy w przyszłości. Leasing jest korzystny ze względów podatkowych – odliczenia brzmią kusząco, jednak rata leasingowa  jest wysoka, więc rozwiązanie jest ryzykowne przy niepewnej sytuacji w kwestii zamówień i czasowym braku zleceń. Tym bardziej, że w odróżnieniu od kredytu, po zakończeniu umowy sprzęt nie staje się automatycznie własnością przedsiębiorcy. Można go wykupić, albo wybrać nowszy model i podpisać kolejną umowę. To wciąż duże koszty, więc rozwiązanie jest opłacalne tylko w przypadku potężnych przedsiębiorstw, dla mniejszych firm może się okazać zbyt obciążające dla budżetu. A przecież sprzęt ma przede wszystkim zapewniać wzrost dochodów, a nie generować koszty.

Jeśli firmie zależy na zachowaniu płynności finansowej, wynajem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że maszynę można wynająć tylko na czas konkretnego kontraktu. W branży budowlanej ta opcja wydaje się szczególnie korzystna, a ostatnio bardzo prosta (ze względu na maksymalne uproszczenie formalności) i ogólnie łatwo dostępna. Lider w branży – Riwal Poland ma przedstawicielstwa w dziewięciu województwach i działa na terenie całego kraju (sprzęt jest dowożony ciężarówkami pod wskazany adres).

Największą zaletą tego rozwiązania jest dostęp do różnorodnych maszyn, których parametry można dobrać ściśle pod kątem nie tylko określonych prac, ale i miejsca ich wykonania. Specjalistyczna firma, jak Riwal Poland dysponuje np. podnośnikami, którymi da się łatwo manewrować nawet po nierównym terenie, albo podestami, których można używać na ograniczonej przestrzeni (choćby w wąskim przejściu). Można to sprawdzić tu: http://www.riwalpoland.pl/pl/wynajem

Plusem korzystania z usług znanego wynajmującego jest też kwestia zaufania. Firma od lat obecna na rynku nie może sobie pozwolić na zaniedbania – tak w kwestii stanu maszyn, jak i jakości obsługi. A przecież bez porady doświadczonego profesjonalisty trudno mieć pewność słuszności decyzji.

Odpada również troska o stan techniczny i problem certyfikowania. Zgodnie z prawem to wynajmujący musi przeprowadzić badania UDT i troszczyć się o konserwację. W przypadku awarii, można liczyć na serwis w ciągu 24h, na podstawie ubezpieczenia. To rozsądne.

Udogodnień jest coraz więcej. Niektóre firmy umożliwiają np. krótkotrwały wynajem maszyny wraz z uprawnionym do jej obsługi operatorem. To korzystne, gdy przedsiębiorca nie zatrudnia wykwalifikowanego w tym kierunku pracownika.

Najważniejsze jednak, że wynajem pozwala uniknąć kosztów finansowania zakupu maszyn, więc płynność gotówkowa jest zachowana. Właściwie dla mniejszych firm to rozwiązanie ma same plusy. Jedyny wymóg dotyczy potwierdzenia działalności, czyli okazania dokumentów rejestrowych firmy (NIP, KRS, Regon).

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.