Z czego zrobić podsufitkę – doradzamy

Z czego zrobić podsufitkę – doradzamy

Podsufitka, inaczej zwana podbitką, to element dachu nie tylko zapewniający jego estetycznie wykończenie, ale też mogący spełniać użyteczne funkcje. Materiały, które wykorzystamy do jej wykonania, będą rzutowały nie tylko na efekt wizualny, ale również na możliwość jej funkcjonalnego wykorzystania.

Wybierając materiał na podsufitkę należy mieć na uwadze warunki atmosferyczne na które tworzywo będzie narażone. Każde z nich ma inne właściwości i w różny sposób reaguje na przykład na skoki temperatur lub wilgotność powietrza. Do dysypozycji mamy wśród standardowych materiałów plastik oraz drewno, ale też blacha, stalowe panele, otynkowana płyta, lub deski włóknocementowe lub kompozytowe. Biorąc pod uwagę, materiały te będą zamontowane na zewnątrz, należy podczas ich łączenia wziąć pod uwagę, fakt że materiały te pod wpływem temperatur będą pracowały i ulegały odkształceniom.

Planując montaż podbitki, należy rozplanować w niej dwa rodzaje otworów – wentylacyjne (wymagane) oraz do zamontowania oświetlenia (opcjonalne).

Charakterystyka poszczególnych materiałów

Drewno

Naturalny układ słoi nadaje podbitce drewnianej niepowtarzalny charakter (mimo że istnieją plastikowe imitacje drewna). Ten rodzaj podsufitki wymaga odpowiednie impregnacji – różnej w zależności od rodzaju wykorzystanego drewna. Tańszą opcją jest wykorzystanie polskiego drewna ( świerk, sosna, modrzew). Natomiast, droższą opcją, jednakże bardziej wytrzymałą,  jest sprowadzenie drewna z zagranicy – na przykład modrzew syberyjski.  Zalety drewnianej podsufitki – funkcjonalność – łatwo zamontujemy oświetlenie, możliwość wykonania różnych kompozycji, nadających jej unikalny wygląd. Do wad należy jednak, konieczność regularnych prac konserwacyjnych. 

Plastik (tworzywo PCW)

Dzięki możliwości barwienia lub oklejania paneli jest możliwość uzyskania różnych kolorów, dostosowanych do elewacji i dachu. Jest to bardzo delikatny rodzaj tworzywa, który może sprawiać problem podczas montażu oświetlenia (najlepiej wykorzystać oświetlenie ledowe, ponieważ się nie nagrzewa).Decydując się na ten typ rozwiązania, możemy wybrać typ podbitki siding lub panele komorowe. Różnią się sztywnością oraz sposobem łączenia.   Do zalet tworzywa PCW należy zapewne brak konieczności konserwacji, jednakże ze względu na swoją delikatność, tworzywo jest podatne na odkształcenia oraz przebarwienia od promieni słonecznych 

Deski kompozytowe

Niestandardowy materia otrzymany poprzez połączenie żywicy z tworzywem sztucznym, dzięki czemu otrzymywane są właściwości, które zawiera plastik oraz drewno. Podsufitka z kompozytu w  przeciwieństwie do drewna, nie wymaga konserwacji. Są również dużo trwalsze i odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki odpowiednim barwnikom, uzyskiwany jest zbliżony do drewna wygląd.

Panele stalowe

Są wykonane najczęściej z blachy trapezowej, która może być laminowana (drewnopodobny wygląd) lub lakierowana. Podobnie jak tworzywo PCW jest odporna na wilgoć, jednakże zdecydowanie sztywniejsza. Ten rodzaj podsufitki może być montowany zarówno prostopadle jak i równolegle do okapu budynku. Jednakże podczas przycinania paneli należy zwrócić szczególną uwagę na powłokę cynkową – w przypadku jej uszkodzenia, należy zabezpieczyć zarysowania farbą zaprawkową.

Tynkowane płyty

Jeśli chcemy zapewnić płynne przejście między podbitką a ścianą budynku najlepiej jest wykorzystać płytę, a następnie pokryć je jednorodnym tynkiem. Jaką płytę wybrać? Zdecydowanie musi być to materiał odporny na wilgoć oraz powstawanie pleśni, na przykład OSB lub płyt gipsowych odpornych na wodę. Wykorzystanie płyt do otynkowania, jest jedną z najbardziej pracochłonnych metod, przy gorszych parametrach odporności na warunki atmosferyczne.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.