Zaplanuj swój ogród – o tym warto pamiętać

Zaplanuj swój ogród – o tym warto pamiętać

Wśród inspiracji, które przedstawimy dominuje trend wykorzystania geometrii – wprowadza ład i harmonię. Przestrzeń zawierająca proste linie, przemyślane kształty działają uspokajająco. Ważne jest jednak aby nie przesadzić z wykorzystaniem ostrych, symetrycznych kształtów – osiągniemy efekt odwrotny i zamiast nowoczesnego ogrodu otrzymamy coś kiczowatego.

Geometria w ogrodzie

rosliny w ogrodzie
Źródło: http://www.interiordesignarticle.com

Wykorzystanie geometrii w ogrodzie może przejawiać się na wiele sposobów – począwszy od kształtu rośli, poprzez meble ogrodowe, aż do detali takich jak donice i lampiony.

Podstawą zaplanowania nowoczesnego ogrodu jest rozmieszczenie poszczególnych elementów w przestrzeni – musimy określić gdzie będziemy spędzać czas odpoczywając, którą część przeznaczymy na użytkowanie – na przykład hodowlę warzyw czy owoców, a która część będzie wyłącznie spełniała funkcje estetycznej. Jednym z popularniejszych sposobów na rozgraniczenie tego typu elementów jest wykorzystanie kratownicy – proste linie tworzące kratę z jednej strony wyraźnie zaznaczą przestrzeń przeznaczoną na poszczególne elementy, ale też wprowadzą porządek

Warto również zaplanować jaki rodzaj ścieżek i elementów służących do poruszania się po ogrodzie wykorzystamy. Możemy odejść od klasycznej kostki czy, kocich łbów czy drewnianych kołków. Możemy dać ponieść się szaleństwu i wykorzystać różnej wielkości płyty betonowe wyznaczające trasę.

Pamiętaj o detalach

Przyjdzie również czas na detale – donice, które również powinny geometrycznie pasować do otoczenia. A także skalniaczki czy oczka wodne.

nowoczesne donice
Źródło: http://www.cyhep.com

Ponad to, ważne jest rozplanowanie roślinności w ogrodzie. Można tę kwestie pozostawić na końcowy efekt planowania ogrodu – niektóre rośliny będą idealnie nadawały się do posadzenia w pobliżu miejsca naszego relaksu – na przykład rośliny pnące się, dające zacienienie i przytulny chłód w upalne dni. Inne natomiast, przykładowo przez silne pylenie powinny zostać posadzone z dala od stołów i krzeseł ogrodowych.

09

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.