Blachy dachowe – jaki typ wybrać?

Blachy dachowe – jaki typ wybrać?

Na rynku znajdziemy szeroki wachlarz pokryć dachowych. Jednym z najbardziej popularnych są pokrycia z blachy. Jednakże, w tym obszarze również znajdziemy rozróżnienie zarówno ze względu na typ blachy, jak i jej kształt.

Co znajdziemy w sklepach?

Wybór przed jakim staniemy jest bardzo szeroki. Możemy wybrać pokrycie dachowe ze stali, aluminium, cynkowo-tytanową, a także miedzianą. Dodatkowo musimy się zdecydować czy wykorzystamy blachę płaską, czy blachodachówki. Nie jest łatwo.

Każdy z powyższych typów dachów będzie różnił się parametrami rzutującymi na trwałość oraz cenę.

Jeśli zdecydujemy się na blachy stalowe…

Relatywnie niska cena sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych materiałów. Możemy spotkać się ze stalowymi blachami płaskimi, blachodachówkami oraz blachami trapezowymi. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj surowca wymaga odpowiedniej impregnacji antykorozyjnej. Cynkowanie to najpopularniejsza metoda zabezpieczenia blachy stalowej, jednakże można również spotkać pokrycie alucynkowe (cynk, aluminium i krzem). Dodatkową ochroną przed korozją oraz nadającą blachom estetyczny wygląd jest powleczenie je farbą antykorozyjną, co przedłuża ich trwałość.

Dach stalowy
Źródło: msroofingcontractors.com

Jeśli zdecydujemy się na blachy z aluminium…

Podobnie jak ze stali, z aluminium produkowane są blachy płaskie, także blachodachówki. Dodatkowo można spotkać aluminiowe płytki dachówkowe. Istotną kwestią, jest to, że aluminium jest znacznie bardziej odporne od stali na korozję. Jest też dużo lżejsze, ale też bardziej podatne na wszelkie odkształcenia.

Jeśli zdecydujemy się na blachy miedziane…

Blachy miedziane to najdroższe rozwiązanie jeśli chodzi o pokrycia z blachy. Jednakże wraz z ceną rośnie też jakość – dachy miedziane są odporne na korozję, a do tego łatwa w obróbce, ze względu na swoje plastyczne właściwości. Możemy spotkać blachę płaską wykonaną z miedzi, płytki, a także łuski dachowe, które z czasem pokryje patyna, czyli naturalny, zielonkawy nalot.

Dach miedziany
Źródło: msroofingcontractors.com

Jeśli zdecydujemy się na blachy cynkowo-tytanowe….

Ten rodzaj materiału wykorzystywany jest do produkcji blach płaskich oraz płytek dachowych. Ze względu na fakt, że blachy te otrzymuje się w procesie walcowania cynku z domieszką tytanu i miedzi, otrzymujemy bardzo trwałe pokrycie dachowe, odporne na korozje oraz deformacje. Podobnie jak dachy miedziane, blachy cynkowo-tytanowe również pokrywają się patyną.

Jakie pokrycie dachowe zatem wybrać?

Podczas dokonywania wyboru w grę wchodzą dwa wymiary: cena oraz trwałość. Dachy z blachy stalowej są najtańsze, ale wraz z niższą ceną wiąże się również niższa jakość, rozumiana jako mniejsza trwałość. Blacha stalowa bez odpowiedniej impregnacji bardzo szybko koroduje. Jeśli jednak zdecydujemy się zainwestować więcej, warto wybrać dachy miedziane lub cynkowo-tytanowe. Te zdecydowanie trudniej ulegają korozji o czym może świadczyć długość gwarancji jaką możemy na dach uzyskać. Tutaj również można przeczytać o innych rodzajach pokrycia dachu np. gontem bitumicznym.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.