Czym kleić drewno? 3 rady eksperta

Czym kleić drewno? 3 rady eksperta

Drewno stanowi bardzo lubiany materiał wykończeniowy. W domach i mieszkaniach często spotykamy boazerie, schody, meble, podłogi z drewna. Popularne są też drewniane zabawki, czy różne elementy dekoracyjne i użytkowe w ogrodach, na balkonach i tarasach. Od czasu do czasu pojawia się więc konieczność ich naprawy, a w związku z tym pytanie, czym kleić drewno.

Klejenie drewna wydaje się najprostszym i najszybszym sposobem przywrócenia do pierwotnego stanu użytkowania drewnianych przedmiotów. Okazuje się jednak, że wcale nie jest łatwo dobrać dobry klej do drewna. W zależności od zastosowania tego materiału wymagane są inne właściwości kleju. Zadania nie ułatwiają też różne zabiegi uszlachetniania drewna i zmiana struktury jego powierzchni. Dotyczy to drewna poddanego obróbce np.: pokrytego lakierem, izolacją wodoodporną, czy tworzywem sztucznym.

Domowy niezbędnik

Najczęściej stosowanym środkiem do klejenia drewna jest klej dyspersyjny. Można go polecić do klejenia drewna do drewna. Przy silniejszych obciążeniach i konieczności umocnienia drewna z innym rodzajem powierzchni konieczne jest już jednak użycie specjalistycznych produktów.

Dobierając klej do drewna konieczne jest też uwzględnienie nie tylko rodzaju klejonych materiałów, ale też trwałości spoiny, którą chcemy uzyskać. Powinniśmy więc zastanowić się, w jakiej temperaturze przechowujemy nasz drewniany przedmiot, czy jest on poddawany wstrząsom, czy mają na niego wpływ okazyjne niskie bądź wysokie temperatury, czy ma styczność z wilgocią, chemikaliami, czy będzie ścierany, zginany, narażony na inne naprężenia – mówi Dominik Siemiankowski ekspert portalu chemik24.pl.

Uniwersalny klej do drewna powinien być odporny na wilgoć, zwiększać objętość w styczności z podłożem, by wypełnić nierówności powierzchni i zapewnić maksymalną przyczepność i trwałość spoiny. Uniwersalne kleje do drewna są bardzo przydatne w domu, bo są ogólnie dostępne i stosunkowo łatwe w aplikacji. Kleją też produkty drewnopodobne np.: sklejki, płyty. Minus to konieczność precyzyjnego i szybkiego nałożenia, bo wiążą błyskawicznie, więc nie ma możliwości poprawy spoiwa. Do tego rodzaju klejów należą np.: Super Glue. Należą one do grupy klejów cyjanoakrylowych.

Kleje do zadań specjalnych

Bardzo dużo pytań rodzi sposób klejenia drewna egzotycznego np.: paneli, czy parkietów. Wymienione wcześniej kleje nie nadają się do egzotyki, bo drewno to ma charakterystyczne właściwości. Jest trwałe, bardzo twarde, ma sporo substancji oleistych, co sprawia, że nie radzą sobie z nim nawet kleje stolarskie. Do klejenia podłogi, dotyczy to też mebli z drewna egzotycznego zaleca się kleje hybrydowe, bądź poliuretanowe. Kleje żywiczne mogłyby je odbarwić, ponieważ zawierają rozpuszczalniki, a przy dyspersyjnych pojawia się ryzyko pęcznienia, czego należy unikać biorąc pod uwagę, że drewno egzotyczne i tak ma tendencje do rozszczelniania się pod wpływem temperatury.

Niestraszny beton

Równie popularny wśród dokonujących remontów, czy napraw jest temat klejenia drewna na beton. Jeśli chcemy ułożyć drewno na betonie np.: schody, to najbardziej odpowiednim klejem będzie klej na bazie poliuteretanu. Taki rodzaj klejenia sprawi, że schody nie będą skrzypiały ani trzeszczały przy chodzeniu. Klej poliuretanowy pęcznieje tworząc warstwę izolacyjną, która wypełnia wszystkie wolne przestrzenie między klejonymi elementami. Ten rodzaj kleju nadaje się też do klejenia drewna na lastryko, cegły, PCV oraz np.: naprawy mebli, parapetów. Ubytki w materiale lub wyrobione otwory wypełniają się pęczniejącym klejem, co umożliwia naprawę. Klej poliuretanowe są wodoodporne, wiec bez problemu można go stosować na zewnątrz przy sklejaniu drewnianych donic, ławek, piaskownicy dla dzieci, czy stolików ogrodowych.

Wybór klejów do drewna może przyprawić o zawrót głowy. Plusem jest jednak to, że wśród nich na pewno znajdziemy produkt, który odpowiada naszym wymaganiom a popsuta szafa, szuflada, czy skrzypiące schody nie będą stanowiły już problemu.

Zdjęcie: Credit – flickr.com

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.