Dlaczego trawnik z rolki jest lepszy od tradycyjnego?

Dlaczego trawnik z rolki jest lepszy od tradycyjnego?

Wygląd trawnika na jesień często nie napawa optymizmem. Lato pełne działkowych imprez, okresowe przesuszenie lub zalanie murawy, szkodniki, czy nadmiar lub niedobór nawozu pozostawiają na nim swoje ślady. Właściciele działek mają więc przed sobą niełatwą decyzję, czy naprawiać szkody, zdecydować się na wysianie nowego trawnika, czy też kupić trawę z rolki.

Właściciele tradycyjnych trawników wiedzą, że do reperacji takiego trawnika można przystąpić najwcześniej wiosną. Coraz chłodniejsze dni i krótsza wegetacja uniemożliwiają założenie trawnika od nowa. Z tego powodu coraz więcej właścicieli ogrodów decyduje się na trawnik z rolki, który można rozkładać praktycznie bez względu na pogodę (wykluczając okresy, w których ziemia jest zmarznięta).

Trawa z rolki, czyli zielony dywan w kilka godzin

Zaletą nie do przecenienia jest możliwość szybkiego użytkowania trawnika. Łatwo to docenić zwłaszcza latem. Kto ma dzieci i marzy o wspólnej grze w piłkę, czy leniwym wylegiwaniu się na trawie. W przypadku trawy z rolki może te zamierzenia urzeczywistnić już po kilku dniach. To samo dotyczy planowanych imprez rodzinnych, typu chrzciny, wesela, czy różne przyjęcia pod chmurką. Tu trawnik z rolki jest po prostu bezkonkurencyjny – mówi Ewa Adamek z serwisu grasslandfarms.pl. Można po nim chodzić prawie natychmiast po rozłożeniu. Pełne użytkowanie jest możliwa już po 2-3 tygodniach. Odpada nam kilkutygodniowe czekanie na wzejście trawy i jej późniejsza pieczołowita pielęgnacja.

Doskonała jakość

Trawnik z rolki cieszy oczy już po kilku godzinach pracy. Co więcej rozłożona murawa jest pierwszorzędnej jakości. Producenci rolek dokładają wszelkich starań, by była ona wysiana z jak najlepszych nasion. Trwa z rolki pozwala uniknąć przykrych niespodzianek, które często się zdarzają nawet doświadczonym ogrodnikom.

Dla przeciwników

Nie da się ukryć, że dyskusja o przewadze trawnika z rolki nad tradycyjnym przypomina nieco spór zwolenników masła i margaryny. Każda ze stron ma swoje argumenty. Sceptycy często powołują się na fakt, że trawnik z rolki wymaga znacznie większych inwestycji niż tradycyjny trawnik z siewu. Wydaje się jednak, że efekt, który uzyskujemy w tak krótkim czasie, bez żmudnej pracy. Rozkładanie trawy musi być zaplanowane, bo wymaga przygotowania podłoża. Kilkugodzinne opóźnienie nie stanowi żadnego problemu i nie ma wpływu na kondycję trawy. Transport rolek też bez żadnego problemu zapewnia firma, gdzie zaopatrujemy się w rozkładaną trawę.

Trawnik z rolki to propozycja, którą niewątpliwie warto rozważyć. W ogólnym rozrachunku okazuje się bowiem, że jest tańszy od tradycyjnego, wymaga mniej nakładów pracy i jest gotowy praktycznie natychmiast. A dla wielu z nas oszczędność czasu ma ogromne znaczenie.

Zdjęcie: Credit – flickr.com

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.