Dom z prefabrykatów, czyli jak szybko budować

Dom z prefabrykatów, czyli jak szybko budować

Każdy kto planuje budowę domu wie, że od momentu rozpoczęcia budowy do jej ukończenia minie co najmniej kilkanaście miesięcy. Istnieje jednak sposób na szybsze i wygodniejsze budowanie – prefabrykaty.

Budujemy z gotowych elementów

Budowa domu z prefabrykatów to nic innego jak łączenie gotowych elementów budynku, które zostały przygotowane w fabryce, a na budowie dochodzi do ich zintegrowania. Jedynym elementem, który nie musi zostać wykonany w tradycyjny sposób są fundamenty budynku – wszystko po to, aby uzyskać solidne podstawy konstrukcyjne.dom

Pozostałe elementy budynku, chociażby w pełni przygotowane ściany (stolarka i izolacja), są produkowane w fabrykach, a na plac budowy trafiają w momencie ich łączenia.

Zaczynamy od szkieletu

Najczęściej wybieraną metodą budowania z prefabrykatów jest wykorzystanie drewnianego szkieletu. W ten sposób przygotowane kratownice stanowią łączenie dla ścian, przygotowanych w hali produkcyjnej. Przestrzeń między ścianą wewnętrzną a zewnętrzną jest wypełniana dowolnym materiałem izolacyjnym (np. wata szklana).

Na co zwrócić uwagę:

projekt powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb

solidny wykonawca – rekomendujemy wybrać firmę, która wykona elementy oraz je połączy później połączy

zwróć uwagę czy na prefabrykaty udzielana jest gwarancja – jeśli tak, to na jak długi czas

Zalety budowania z prefabrykatów:

Oszczędność czasu – dzięki wykorzystaniu gotowych elementów dom w stanie surowym jest gotowy po około 1,5 miesiąca.

Jakość – wszystkie elementy przed opuszczeniem fabryki są dokładnie badane – dzięki temu uzyskuje się szczelne połączenia, a tym samym wysoce energooszczędną konstrukcję (koszt eksploatacji jest do 60% niższy niż w tradycyjnym budownictwie)

Niższe koszty budowy dzięki brakowi rozłożenia prac w czasie

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.