Drewniany taras – dostojny i klasyczny wygląd

Drewniany taras – dostojny i klasyczny wygląd

Taras to dla wielu osób niezbędny element domu. Z jednej strony jest to element domu, który spełnia nie tylko rolę funkcjonalną, ale powinien stanowić ozdobę budynku, z drugiej strony – jest narażony na intensywne działanie warunków atmosferycznych.

Materiałem, z którego wykonamy piękny taras jest drewno, jednakże jest kilka kwestii, o których trzeba wiedzieć przez wybraniem tego materiału.

Drewniany taras może zostać wykonany z drewna rodzimego, jak również z desek drzew egzotycznych – każde z tych rozwiązań ma inną specyfikę. Najważniejszą kwestią jest wybranie drewna twardego, o dużej gęstości, dodatkowo zawierającego substancje oleiste, chroniące przed wnikaniem wilgoci. Najlepsze drewno do budowy tarasu pochodzi z drzew liściastych. Wśród polskich gatunków najpopularniejsze to dąb, modrzew, jesion, ale też sosna i świerk. Natomiast z drzew egzotycznych mamy do wybory lapacho, cumaru, tek. Warto zauważyć, że deski z drzewa egzotycznego są twardsze i bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Termodrewno – kilka uwag

Różne rodzaje drewna, często poddaje się obróbce termicznej (działanie 200 stopni C). Zabieg ten zabija mikroorganizmy znajdujące się w drewnie, przez co jest bardziej odporne na rozkład. Ponadto uzyskuje większą twardość, ale też niestety kruchość, co utrudnia późniejszy montaż.

Odpowiednie zabezpieczenie drewna

 Legary powinny być wykonane z tego samego drewna lub innego o podobnych właściwościach co deski tarasu 

Taras z drewna uzyskuje swój niepowtarzalny charakter i naturalny wygląd, jednakże warto pamiętać że wymaga szczególnej pielęgnacji. Brak odpowiedniej konserwacji sprawi, że drastycznie skróci się żywotność tarasu oraz pogorszą się jego aspekty wizualne. Deski powinny zostać naolejowane lub nasączone preparatem impregnującym. Częstym błędem jest zabezpieczanie tylko nawierzchni tarasu – należy deski zabezpieczyć ze wszystkich stron (uwzględniamy też legary).

Zabezpieczenie drewnianego tarasu najczęściej przeprowadza się przed oraz po zimie – 2 razy w roku. Dokładna impregnacja pozwoli cieszyć się pięknym tarasem na dłużej.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.