Ile kosztuje dom pasywny – czy to się opłaca?

Ile kosztuje dom pasywny – czy to się opłaca?

Budowa domów energooszczędnych zyskała sobie w ostatnich latach niemałą popularność. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości co do opłacalności domów pasywnych. Jak jest w rzeczywistości? Czy dom energooszczędny pomoże nam wygenerować realne oszczędności?

Koszty budowy domu pasywnego

dom pasywny
Źródło: http://www.scotframe.co.uk/web/MultimediaFiles/Maryville-Passive-House-1.JPG

W pierwszej kolejności warto skupić się na wydatkach związanych z budową domu pasywnego. Otóż jest to inwestycja o 15-25% wyższa niż w przypadku tradycyjnego domu. Niemniej jednak wraz z biegiem lat te dysproporcje będą się zmniejszać. Analogiczna sytuacja miała miejsce w krajach takich jak Niemcy. Jeszcze w latach 90-tych budowa domu pasywnego kosztowała tam 30% więcej aniżeli w przypadku „wersji” tradycyjnej. W tej chwili różnica ta wynosi zaledwie 8%. Podobny trend będziemy obserwowali w naszym kraju. A to dopiero początek korzyści wynikających z użytkowania domu pasywnego.

Koszty eksploatacji pasywnego budownictwa

Czynnikiem, na który należy zwrócić największą uwagę są nie koszty budowy, a wydatki związane z eksploatacją domu. Jak to wygląda w przypadku obiektów energooszczędnych? Średni roczny koszt związany z użyciem energii w tradycyjnym domu wynosi ok. 18-19 tysięcy złotych. Niecałe 13 tysięcy „pożera” ogrzewanie budynku. Przygotowanie ciepłej wody generuje koszty rzędu 2700 zł. Gotowanie, oświetlenie oraz zasilanie urządzeń elektrycznych będzie nas kosztowało ok. 2800 zł.

A jak to wygląda w przypadku domu pasywnego? Sumaryczny koszt to wartość rzędu 9500 zł. Z tej puli na ogrzewanie przeznaczymy niespełna 4 tysiące. Przygotowanie ciepłej wody oraz zasilanie sprzętów elektrycznych to koszty analogiczne jak w przypadku tradycyjnego domu. Widać zatem jak na dłoni, że różnica między tymi dwoma kalkulacjami wynosi ok. 9 tysięcy złotych. Tyle rocznie zaoszczędzimy decydując się na wybudowanie domu pasywnego. Przez 10 lat daje to niebagatelną kwotę rzędu 90 tysięcy złotych.

Powyższe przykłady dobitnie pokazują, że budowa domu pasywnego jest jak najbardziej opłacalna. Wyższe koszty budowy bardzo szybko zrekompensują nam prawie o połowę niższe wydatki z tytułu użytkowania budynku.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.