Instalacje wodne – podstawowe informacje o materiałach

Instalacje wodne – podstawowe informacje o materiałach

Materiały, które wykorzystujemy podczas budowy lub remontu rzutują na końcowy efekt. Dotyczy to zwłaszcza instalacji, które często nie są widoczne, ale zapewniają poprawne funkcjonowanie całego domu.

Istotną kwestią w przypadku instalacji wodnych jest nie tylko ich odporność na korozje, ale również łatwość łączenia elementów. Materiałami najczęściej wykorzystywanymi są tworzywa sztuczne – PVC, PE oraz miedź czy stal. Decydując się na konkretny materiał należy wziąć pod uwagę szczególne sposoby łączenia poszczególnych materiałów:

Metody łączenia materiałów

PVC

połączenia gwintowe

połączenia zgrzewane

łączniki zaciskowe

połączenia klejone

Miedź

lutowanie

łączniki gwintowane

łączniki zaciskowe

Stal

żeliwne łączniki gwintowane

Po zakończeniu montażu należy dokładnie sprawdzić instalację oraz przeprowadzić próbę ciśnieniową. Dzięki solidnie wykonanemu projektowi instalacji powinniśmy uzyskać odpowiednie ciśnienie dla wszystkich kondygnacji budynku (do 6 barów przed punktem czerpalnym).

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.