Inwestycja w system grzewczy – co zrobić żeby płacić mniej?

Inwestycja w system grzewczy – co zrobić żeby płacić mniej?

Ogrzewanie domu i wody stanowi jeden z kluczowych kosztów utrzymania domu. Wysokość rachunków jest uzależniona nie tylko od wykorzystanej technologii, ale również aury pogodowej. Czy są sposoby jak na stale obniżyć koszty ogrzewania?

Owszem, są. Wiążą się z nakładem inwestycyjnym, który w dłuższej perspektywie czasu zwróci się nam z nawiązką. Stopniowo zaczynają się rozwijać systemy, które dzięki optymalnemu połączeniu zapewniają wewnętrzna samowystarczalność w kwestii generowania ciepła i prądu.

Jak może wyglądać przykładowy system?

Instalacje
www.ussolarheating.com

Jednym z elementów systemu mogą być kolektory słoneczne, rozmieszczone na dachu, ścianie szczytowej czy jako wolnostojące moduły. Dzięki nim zostanie podgrzana woda, która popłynie z kranu, ale również woda w kaloryferach czy przewodach podłogowych (ogrzewanie podłogowe). Kolejny moduł mogą stanowić ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym powstaną zasoby energii elektrycznej potrzebnej do zasilenie pompy ciepła – stanowiącej następny element w systemie grzewczym. Dzięki instalacji pomy uzyskujemy kolejne źródło przyjaznego dla środowiska ciepła.

Każdy system do sprawnego funkcjonowania potrzebuje elementu sterującego, który koordynuje pracę poszczególnych elementów. W omawianym systemie rolę tę odgrywa kotłownia, w której gromadzone są pokłady wyprodukowanej energii. Dodatkowo odpowiada za racjonalne rozsyłanie ciepła w obrębie całego budynku. Komputer, który synchronizuje pracę wszystkich modułów może zostać zaprogramowany w sposób dostosowany do potrzeb mieszkańców – przykładowo, włączenie ogrzewania nastąpi w momencie, gdy temperatura w pomieszczeniach spadnie do określonego poziomu.

Takie rozwiązanie zapewnia trzy podstawowe korzyści: niższe rachunki za ogrzewanie – stajemy się w dużym stopniu samowystarczalni, zmniejszenie obciążenia środowiska poprzez korzystanie z odnawialnych źródeł energii, wygodę – system sterowany jest centralnie za pomocą komputera!

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.