Jak dobrać i kupić drzwi wewnętrzne – krótki poradnik dla planujących zakup nowych drzwi

Jak dobrać i kupić drzwi wewnętrzne – krótki poradnik dla planujących zakup nowych drzwi

Chociaż w ostatnich latach panuje moda na łączenie pomieszczeń (najczęściej kuchni z jadalnią i salonem), to otwarta przestrzeń ma również swoje wady. Są jednak momenty, kiedy marzymy o chwili samotności w mieszkaniu pełnym ludzi i chcemy zamknąć się we własnym kącie.

Właśnie do tego służą drzwi wewnętrzne, dzielące przestrzeń domu lub mieszkania na mniejsze pomieszczenia. Dobrze dobrane pozwolą się odizolować od świata zewnętrznego, a przy tym będą stanowić gustowny element wystroju wnętrza.

Drzwi wewnętrzne powinny być również wygodne i funkcjonalne (korzystamy z nich każdego dnia!) oraz trwałe, aby służyły przez wiele lat. Kiedy planujemy kupić drzwi wewnętrzne, pojawia się mnóstwo pytań i wątpliwości, bo kompletne drzwi składają się nie tylko ze skrzydła drzwiowego, na które najczęściej zwracamy uwagę, ale również ościeżnicy nazywanej także futryną oraz okuć czyli zamków, klamek i zawiasów.

Najważniejsze kryteria, które trzeba uwzględnić kupując drzwi wewnętrzne

Przed dokonaniem wyboru należy rozplanować rozkład mebli i wyposażenia w danym wnętrzu. To znacznie ułatwi dopasowanie odpowiedniego rozmiaru otworu drzwiowego (musi być wymierzony bardzo dokładnie) oraz szerokości i rodzaju skrzydeł.

Należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • szerokość skrzydła – zgodnie z aktualnymi przepisami budowlanym drzwi wewnętrzne muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości. W starszych mieszkaniach czasami zdarzają się otwory drzwiowe o szerokości 80 cm więc warto zastanowić się nad ich poszerzeniem. Komfortowe poruszanie się zapewnia szerokość minimum 80 cm. Obecnie dostępne są standardowe drzwi w rozmiarach od 60 – 100 cm. Jeśli marzy się nam większa szerokość, trzeba będzie wykonać je na indywidualne zamówienie. Solidnych wykonawców można znaleźć w internecie na stronach branżowych, korzystając z serwisów takich jak Oferteo.pl albo z polecenia.
  • sposób otwierania – najbardziej klasyczne są drzwi uchylne (prawe lub lewe), ale modne są ostatnio również drzwi wahadłowe (często nazywane też kowbojskimi). Ciekawą opcją do małych pomieszczeń są drzwi obrotowe, przesuwne albo harmonijkowe).
  • materiał – najczęściej drzwi wewnętrzne wykonane są z drewna litego lub klejonego, ewentualnie z płyt drewnopochodnych. Do ewentualnych przeszkleń używa się szkła przejrzystego albo mlecznego (idealne do drzwi łazienkowych).
  • przeszklenia – do wyboru są drzwi pełne, przeszklone częściowo i przeszklone. Drzwi pełne montuje się w jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach, częściowo przeszklone z otworami wentylacyjnymi u dołu nadają się do toalet i łazienek, a przeszklone będą idealne do pokoju dziecięcego.

    Na pierwszym miejscu estetyka

Najważniejszym kryterium wyboru powinien być jednak nasz gust, bo efektowny i zgodny z naszymi upodobaniami estetycznymi wystrój to klucz do dobrego samopoczucia.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.