Jak odnowić drewnianą podłogę?

Jak odnowić drewnianą podłogę?

Drewno od zawsze stanowiło bardzo istotny i niezwykle cenny elementy wyposażenia domu. Jego najważniejsze cechy to przede wszystkim zdolność do „ocieplenia” wnętrza, trwałość oraz oczywiście naturalne piękno. Dlatego tak często jest wybierane jako materiał na podłogi. Niemniej jednak drewno ulega z czasem procesowi starzenia. Co prawda reakcji tych nie da się zatrzymać, ale można postarać się o efektywne odnowienie drewnianej podłogi.

Etapy odnawiania parkietu

W jaki sposób skutecznie odnowić podłogę wykonaną z drewna. Cały proces odbywa się w kilku zasadniczych etapach. Pierwszym z nich jest dokładne szlifowanie podłogi. Dzięki temu możemy pozbyć się wierzchniej, najbardziej zniszczonej warstwy. Dodatkowo będziemy mogli usunąć zabrudzenia oraz niewielkie uszkodzenia powierzchni drewna.

podłoga z drewna
Źródło: https://superiorhardwood.wordpress.com/tag/types-of-hardwood-floor-finishes/

Szlifowanie należy przeprowadzić przy użyciu specjalnej szlifierki taśmowej. Bardzo ważny w tym przypadku jest prawidłowy dobór granulacji papieru. Należy kierować się zasadą „im większy stopień zniszczenia parkietu, tym większa granulacja papieru”. Warto pamiętać, że źle dobrany papier może pozostawić na powierzchni drewna szpecące rysy.

Po zakończeniu szlifowania niezbędne będzie wypolerowanie drewna. Do tego celu wykorzystujemy tzw. polerkę talerzową.

Ostatni etap odnawiania drewnianej podłogi to olejowanie bądź lakierowanie. Jest to doskonały moment na zmianę jej koloru. Jeśli jednak chcemy zasadniczo zmienić wybarwienie podłogi konieczne będzie odpowiednio głębokie szlifowanie (aż do surowego drewna).

Chyba najbardziej popularną metodą barwienia drewna jest bejcowanie. Wybór preparatów o zróżnicowanej kolorystyce jest wręcz nieograniczony. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu bejcowaniu można efektownie podkreślić rysunek drewna. Z drugiej strony ten sposób barwienia drewna wymaga sporych umiejętności oraz precyzji. Alternatywą dla bejcy może okazać się tzw. olejowosk.

Faktem jest, że nawet bardzo wiekową podłogę z drewna można doprowadzić do stanu idealnego. Wymaga to jednak profesjonalnego sprzętu, umiejętności oraz doświadczenia. Dlatego warto powierzyć to zadanie sprawdzonej firmie.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.