Jak przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu?

Jak przygotować meble ogrodowe do nowego sezonu?

Ogród to miejsce, które wymaga szczególnych zabiegów przez nowym sezonem. Nadejście wiosny wiąże się zwykle ze wzmożonymi pracami porządkowymi, po to by móc cieszyć się pięknym ogrodem przez całe lato.

Na sporą uwagę zasługują także meble ogrodowe. Bez względu na to czy sezon zimowy spędziły na strychu, w garażu czy na świeżym powietrzu należy im się porządna pielęgnacja przed nowym sezonem.

Najwięcej uwagi wymagają meble drewniane. Drewo jest dość wymagającym tworzywem i tylko systematyczna, solidna konserwacja sprawi, że będziemy mogli cieszyć się nimi przez lata.

W pierwszej kolejności należy sprawdzić w jakim stanie są meble. Sprawdzamy czy nie ma pęknięć, złamań lub zarysować, czy meble nie wymagają drobnych napraw.

Kolejnym etapem jest czyszczenie. Można to zrobić przy użyciu papieru ściernego o odpowiedniej grubości. Najlepiej wybrać ten o oznaczeniach 100 i więcej. Przy użyciu papieru delikatnie pocieramy powierzchnię mebli, usuwając w ten sposób większe zabrudzenia, ewentualne drzazgi czy wyrównując pęknięcia. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie porysować powierzchni.

Dalszy etap polega na czyszczeniu przy użyciu szmatki namoczonej w wodzie (mniejsze zabrudzenia) lub wodzie z dodatkiem delikatnych środków myjących (przy większych zabrudzeniach). Pamiętaj, aby wybierać tylko środki przeznaczone do czyszczenia drewna. Ważne jest także, aby nie zamoczyć mebli zbyt obficie. Następnie odstawiamy nasze meble ogrodowe do wyschnięcia.

meble ogrodowe

Ostatni, niezwykle ważny etap to konserwacja. Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego środka, który nie tylko zakonserwuje meble na cały nadchodzący sezon, ale także skutecznie ochroni jest przed działaniem różnych czynników atmosferycznych tj. silny deszcz, wiatr czy palące słońce.

Do wyboru mamy oleje, impregnaty oraz lakiery. Te pierwsze sprawią, że woda nie będzie przenikać do warstw drewna, tylko swobodnie po nich spływać. Dodatkowo posiadają także właściwości grzybobójcze. Olejowanie powoduje zwykle, że dotychczasowy kolor mebli staje się nieco intensywniejszy.

Na rynku dostępne są meble już zaimpregnowane fabrycznie (najczęściej ciśnieniowo). Mimo to zabieg ten warto wykonywać regularnie, ponieważ podobnie jak olejowanie zapobiega ono wchłanianiu wilgoci w głąb mebli. Impregnacja jest niezwykle istotna zwłaszcza w przypadku mebli wykonanych z naszych rodzimych gatunków drewna. Meble z drewna egzotycznego są zwykle dużo bardziej wytrzymałe i w ich przypadku wystarczy zwykle olejowanie.

olejowanie mebli

Na koniec meble można jeszcze pokryć lakierem, który utrwali wykonane zabiegi. Lakiery dają dodatkowo stworzenie błyszczącej lub matowej powierzchni lub zmianę koloru. Regularne lakierowanie wymaga także częstego usuwania starych warstw lakieru, które po pewnym czasie zaczynają się ścierać, tworząc nieestetyczną warstwę.

Preparat konserwujący nakładamy na meble przy użyciu pędzla, pamiętając o wszelkich zakamarkach. Dla uzyskania lepszych rezultatów czynność tę warto powtórzyć dwu a nawet trzykrotnie, zachowując 2-3 godzinne odstępy między nakładaniem kolejnej warstwy preparatu.

Jeśli chcesz by twoje drewniane meble ogrodowe służyły Ci przez lata dbaj o nie systematycznie, wykonując wszystkie zabiegi przed każdym sezonem.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.