Jak uchronić domek letniskowy przed włamaniem?

Jak uchronić domek letniskowy przed włamaniem?

Domki letniskowe wyjątkowo łatwo podlegają włamaniom. Kradzieże, bezprawne nocowanie przez bezdomnych na terenie działki letniskowej, zniszczenia i inne drobne, ale uciążliwe przestępstwa to prawdziwe utrapienie wśród działkowców. Efektem tego, że walka z tego typu wandalizmem jest trudna i w wielu przypadkach skazana na niepowodzenie jest fakt, że wielu działkowiczów rezygnuje z zajmowania się swoją działką.

Tymczasem policja informuje, że każde takie zdarzenie może zostać zgłoszone na komisariacie. Poza tym, należy przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa: nie należy zostawiać kluczy do domku letniskowego pod wycieraczką lub w innym „typowym” miejscu. Bezdomni i złodzieje specjalizujący się ograbianiu działek letniskowych znają zwyczaje właścicieli takich terenów i wiedzą w jakich miejscach najczęściej zostawia się klucze. Wiedzą też jak wyszukać bardziej nietypowe kryjówki na klucze. Przestrzega się również przed zostawianiem na działce wartościowych przedmiotów. Kosiarka do trawy, elektronarzędzia, części samochodowe, przyczepka, czy też sprzęt RTV i AGD bardzo często padają łupem tak zwanych złodziei okazyjnych, którzy decydują się na kradzież w momencie, gdy zauważą, że jest co ukraść.

domek letniskowy

Przestrzega się przed zostawianiem kluczy pod wycieraczką

Na zdjęciu: domek działkowy (źródło: ogrodosfera.pl)

Zabezpieczenie okien i drzwi

Oczywistością jest również to, że jeśli zależy nam na ochronie naszego domku letniskowego przed wtargnięciem do niego osób niepożądanych w momencie, gdy nikogo z właścicieli nie ma na działce, jest zabezpieczenie okien i drzwi odpowiednimi systemami zabezpieczającymi: służą ku temu na przykład rolety antywłamaniowe, systemy alarmowe, a także specjalne wzmocnienia drzwi.
Tego typu zabezpieczenia to dodatkowe koszty. Jednakże nie da się ukryć, że jeśli marzy nam się działka z dobrze wyposażonym domkiem letniskowym, to poniesienie kosztów związanych z zabezpieczeniem domku przed włamaniem jest tylko konsekwencją wcześniejszego zainwestowania w komfortowe wyposażenie  drogie sprzęty.

domek letniskowy

Na zdjęciu: drewniany domek ogrodowy (źródło: ogrodosfera.pl)

Systemy monitorujące

W sklepach dostępne są specjalne urządzenia ze zdolnością do robienia zdjęć i wysyłania ich do właściciela domku. Urządzenia są wyposażone są w czujniki ruchu – gdy ktoś wejdzie do domku w czasie aktywności urządzenia (trzeba je włączyć przed opuszczeniem domku letniskowego), wówczas urządzenie robi zdjęcie i wysyła MMS na numer wprowadzony do systemu. Dzięki temu właściciele domków letniskowych mogą monitorować ruch wewnątrz domku i w razie zostania okradzionym – powiadomić organy ścigania i uniemożliwić kradzież lub przynajmniej zidentyfikować sprawcę.

zabezpieczenie-altany

Meble ogrodowe należy schować na czas naszej dłuższej nieobecności

Na zdjęciu: rekreacyjny domek działkowy z drewna (źródło: Ogrodosfera)

Dobre relacje z sąsiadami to podstawa

Na koniec należy zauważyć, że złodzieje działkowi zwykle znają tereny, które okradają. Dlatego starajmy się odwiedzać nasze działki i…starajmy się utrzymywać poprawne kontakty z sąsiadami – są oni często nieocenionym źródłem informacji i skutecznym straszakiem na złodziei.

Więcej o tym, jak można skutecznie zabezpieczyć domki letniskowe tutaj: Ogrodosfera

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.