Jakich roślin nie sadzić obok siebie – planujemy ogród

Jakich roślin nie sadzić obok siebie – planujemy ogród

W artykułach dotyczących planowania ogrodu, najczęściej spotykamy informacje o tym jak łączyć rośliny ze sobą i które “lubią swoje towarzystwo”. Rzadziej porusza się kwestie związane z tym jakich roślin nie sadzić obok siebie.

sadzenie roślin
Źródło: www.motherearthliving.com

Istnieją grupy roślin, które negatywnie wpływają na siebie jeśli posadzimy je obok siebie. Przykładem może być popularny słonecznik. Sadząc słonecznik w ogrodzie zyskamy piękne, złociste kwiaty, które będą ozdobą całej posesji. Warto jednak wiedzieć, że korzenie słonecznika wydzielają toksyczną substancję, która zatruwa glebę w pobliżu słoneczników przez co wzrost innych roślin jest utrudniony lub wręcz niemożliwy!

Popularne w polskich ogródkach są rośliny strączkowe (wszystkie odmiany fasoli), jednakże mają swoich duży “wrogów” wśród innych roślin. Fasolka nie lubi rosnąć obok szczypioru, czosnku, czy pora. Ciekawostką jest fakt, że rośliny z rodziny strączkowych nie lubią rosnąć w pobliżu roślin odstraszających szkodniki.

Podobnie jak strączkowe rośliny, kalafior oraz brokuł mają swoich “wrogów”. Chcąc cieszyć się dorodnymi warzywami, nie sadźmy ich obok dyni i innych roślin “kabaczkowatych” na przykład cukinii. Innymi połączeniami roślin, których powinniśmy unikać sadzenie kolendry obok ogórków i pomidorów, a także kolendry obok marchwi.

Podejrzewamy, że każdy kto posiada nawet malutki ogródek niejednokrotnie zauważył, że niektóre rośliny żyją ze sobą w symbiozie, inne natomiast mają na siebie negatywny wpływ. Wykorzystanie wskazówek jakie rośliny ze sobą łączyć, a jakie rozdzielać pozwoli cieszyć się ogrodem z pięknie rosnącą roślinnością.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.