Kilka zasad jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Kilka zasad jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

W chwili obecnej oszczędzanie jest nie tylko modne, ale także bardzo potrzebne. Większość z nas szuka redukcji wydatków na każdym polu. Za chwilę podpowiemy Wam w jaki sposób możecie zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Zmiana sprzedawcy

Sporo osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą swobodnie zmienić dostawcę energii elektrycznej. Zazwyczaj pozostajemy przy dotychczasowej firmie ponieważ nie wiemy jak i gdzie szukać rozwiązań alternatywnych. Okazuje się jednak, że zmiana dostawcy może wygenerować oszczędności rzędu kilkudziesięciu złotych rocznie.

Zmiana taryfy

Nie chcecie podejmować radykalnych kroków i zmieniać dostawcy energii? Może zatem wypróbujecie inną taryfę. Zastanówcie się, kiedy zużywacie najwięcej energii i wybierzcie taki plan, który proponuje najniższą stawkę w wybranych przez Was porach dnia.

Klasy energetyczne

Warto także nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym urządzeniom pobierającym energię. Każde z nich posiada określoną klasę energetyczna. Kupując lodówkę czy pralkę należy zwrócić uwagę, aby sprzęty te posiadały klasę jak najbardziej zbliżoną do A.

Rozsądne korzystanie z urządzeń AGD

Bardzo ważnym elementem planu oszczędnościowego jest przemyślane użytkowanie urządzeń AGD. Jak to wygląda w praktyce? Otóż powinniśmy uruchamiać urządzenia takie jak pralka czy lodówka tylko w momencie, kiedy są w pełni załadowane. Pranie dwóch koszulek lub mycie w zmywarce trzech talerzy na pewno odbije się niekorzystnie na naszym budżecie.

Listwy zasilające

Bardzo dobrym pomysłem może okazać się podłączenie kilku urządzeń (telewizor, DVD, wieża) do listwy zasilającej z wyłącznikiem. Wychodząc do pracy możemy jednym ruchem wyłączyć wszystkie urządzenia RTV. Po co? W innym wypadku będą one pracować w trybie „stand by”, który wbrew pozorom również zużywa energię.

A co ze światłem?

Duże oszczędności może wygenerować także przemyślane korzystanie ze światła. Jeżeli nie przebywacie w jakimś pomieszczeniu, to nie warto zostawiać w nim zapalonego światła. To czyste marnotrawstwo energii. Jeżeli jednak korzystacie z żarówek energooszczędnych, to wychodząc na chwilę zostawcie światło włączone. Żarówki energooszczędne najwięcej energii zużywają bowiem podczas zapalania.

Wprowadzając nawet drobne modyfikacje w codziennym życiu możemy wygenerować całkiem spore oszczędności. Wymaga to jednak żelaznej konsekwencji i systematyczności. Z pewnością jednak ten wysiłek się opłaci.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.