Kupujemy działkę budowlaną na kredyt

Kupujemy działkę budowlaną na kredyt

Podczas wyboru działki najczęściej kierujemy się oczywistymi kryteriami takimi jak jej kształt i wielkość, lokalizacja, podłoże działki, jej otoczenie a także ceną. Warto mieć na uwadze, że cena najczęściej zależy od wcześniej wymienionych elementów.

Wszystkie wyżej wymienione aspekty wyboru działki wpływają również na kwestie związane z kredytem – możliwością oraz warunkami jego uzyskania. Istnieje tutaj zależność: im bardziej wartościowa będzie działka, tym bank będzie bardziej skłonny do udzielenia kredytu, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko utraty wartości przez działkę. Większym ryzykiem obarczone są działki rekreacyjne.
Co warto sprawdzić przed zakupem działki

Istnieje kilka kwestie, które musisz sprawdzić zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Ich ustalenie sprawi, że w przyszłości unikniesz skomplikowanych procedur prawnych, a tym samym zaoszczędzisz czas.

działka budowlana
źródło: www.self-build.co.uk

Status prawny gruntu

Kluczową kwestią jest sprawdzenie czy osoba sprzedająca nam działkę faktycznie może nią dysponować. Dodatkowo należy określić jaka jest dokładna powierzchnia działki oraz rodzaj gruntów (działka budowlana, rolna itd.) oraz czy osoby trzecie nie posiadają roszczeń względem działki, którą jesteśmy zainteresowani. Wszystkie informacje możemy uzyskać w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów oraz budynków.

Przeznaczenie gruntu

Dzięki tej informacji dowiemy się, czy w planach zagospodarowania terenów gmina nie przewidziała wykorzystania danej działki pod konkretny cel. Ponadto, plan miejscowy wskaże czy w najbliższym sąsiedztwie naszej działki nie jest planowana budowa uciążliwej inwestycji – na przykład drogi szybkiego ruchu. Drugiej strony, tego typu dokumenty w pewien sposób ograniczą nasz projekt, ponieważ mogą zawierać takie kwestie jak określenie maksymalnej wysokości zabudowy czy wymóg określonego kształtu dachu (w celu harmonijnego włączenia nowo powstającego budynku w istniejącą już zabudowę)

Uzbrojenie terenu

Ważną kwestią, ponieważ w istotny sposób wpływającą na koszt budowy domu, a następnie eksploatację jest uzbrojenie działki, czyli dostęp do sieci wodociągowej czy gazowej. Na podstawie uzyskanych informacji jest możliwe oszacowanie kosztu budowy instalacji.

Wielkość działki i jej kształt

Budowa domu jest obwarowana różnymi wymogami (na przykład konieczność zachowania określonej odległości od posesji sąsiada itp.) Budując dom będziemy musieli znaleźć projekt, który nie tylko sprosta naszym potrzebom, ale również wkomponuje się w posiadaną działkę przy zachowaniu wszelkich norm. Jest to bardzo trudne działanie zwłaszcza przy niestandardowym kształcie działki.

Wszystkie powyższe kwestie mają wpływ zarówno na naszą ocenę działki oraz w dużej mierze będą determinowały jej koszt, projekt oraz koszt budowy domu. Warto też pamiętać, że kwestie te mogą również wpłynąć na podjęcie konkretnej decyzji przez banki.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.