Odnawialne źródła energii w domu – fotowoltaika

Odnawialne źródła energii w domu – fotowoltaika

Baterie słoneczne (panele fotowoltaiczne) są coraz bardziej popularne w budownictwie, chociaż często mylone są z kolektorami słonecznymi. W przeciwieństwie do nich, ich celem nie jest podgrzewanie wody ale zamiana energii słonecznej w energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne to doskonałe źródło taniej, odnawialnej energii. Produkcja energii w panelach polega na bezpośrednim przetwarzaniu promieni słonecznych. Fotoogniwa zawierające krzem w wyniku naświetlania wytwarzają różnicę napięcia (potencjałów). Pojedyncze ogniwo ma możliwość wytworzenia maksymalnie ok. 2W mocy, co jest wartością znikomą w ujęciu zasilania elektrycznego urządzeń w gospodarstwie domowym. Aby uzyskać większą moc, pojedyncze ogniwa łączy się szeregowo lub równolegle w moduły fotowoltaiczne. W sprzedaży dostępne są moduły o powierzchni od 0,3-1m kwadratowego, dzięki czemu jest możliwe uzyskanie od 30-120 Wp (mocy szczytowej).

Aby zabezpieczyć moduły przed korozja, najczęściej umieszczane są w specjalnej obudowie chroniącej również przed warunkami atmosferycznymi. Moduły są łączone w panele. Natomiast, gdy połączymy moduły za pomocą konstrukcji mocujących oraz włączymy sieć okablowania otrzymamy kolektor fotowoltaiczny.

ogniwa fotowoltaiczne
Źródło: www.intra-pv.com

Warto jednak mieć na uwadze, że samo zamontowanie ogniw nie wystarczy do pozyskiwania energii. W skład układu fotowoltaicznego wchodzi również inwerter, który bardzo często jest połączony z wyłącznikiem prądu stałego. To właśnie dzięki inwerterowi możliwe jest przetworzenie prądu stałego na prąd przemienny. Wytworzona energia może być nie tylko bezpośrednio wykorzystana, ale również gromadzona w baterii akumulatorów. Bateria posiada regulator ładowania dzięki któremu nie dochodzi do jej przeładowania, a w momencie wstecznego przepływu prądu (noc) zapobiega jej rozładowaniu.

Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych to przyszłość w której kierunku powinno zmierzać współczesne budownictwo. Mimo, że nie jest raczej powinno być traktowane jako dodatkowe, wspierające źródło energii będzie stanowiło odczuwalne odciążenie gospodarstwa domowego.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.