Jakie wybrać ogrzewanie domu – na co należy zwrócić uwagę?

Jakie wybrać ogrzewanie domu – na co należy zwrócić uwagę?

Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania związane z planowaniem budowy, jedną z najważniejszych kwestii, jest podjęcie decyzji o sposobie ogrzewania domu.

Z zasady projekt instalacji grzewczej jest zawarty w projekcie budynku. Jednakże, najczęściej projekt zawiera podstawowe i bardzo ogólne informacje o instalacji.
Najczęściej nie pozwalają one na poprawne wykonanie instalacji. Warto wiedzieć, że profesjonalne wsparcie możemy uzyskać od producentów konkretnego urządzenia do instalacji grzewczej – podczas konsultacji otrzymamy szczegółowe informacje jak dokonać montażu z uwzględnieniem aktualnego projektu.

piec grzewczyNajczęściej stosowanym rozwiązaniem w systemach grzewczych jest wykorzystywanie kotłów do spalania różnych paliw. Najpopularniejszymi paliwami, którymi ogrzewamy domy są: drewno, węgiel, gaz ziemny, LPG oraz olej opałowy.

Podczas podejmowania decyzji o rodzaju paliwa należy wziąć pod uwagę tryb życia domowników oraz to, ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na ogrzewanie. Dokładniej mówiąc, piece na gaz i olej są bezobsługowe i nie wymagają regularnego uzupełniania paliwa, ale koszt ogrzewania jest dużo wyższy niż na przykład grzanie drewnem lub węglem. Rozwiązaniem pośrednim jest wykorzystanie kotła z podajnikiem, który regularnie uzupełnia paliwo za nas – jednakże również wymaga ingerencji domownika co kilkanaście godzin. Warto zwrócić uwagę, że prawidłowością jest, że gospodarstwa domowe, które mają możliwość przyłączenia się do sieci gazu ziemnego z reguły korzystają z tej możliwości – optymalne rozwiązanie z minimalną ingerencją.

Jeśli nie zdecydujemy się na instalacje z kotłem grzewczym?

Osoby, które nie mają możliwości przyłączenia się do sieci dystrybuującej gaz ziemny oraz które chcą uniknąć instalacji kotła mogą sięgnąć po rozwiązania rzadziej stosowane, ale które dynamicznie zyskują na popularności.
Najczęściej stosowanym rodzajem ogrzewania wśród omawianych jest energia elektryczna. Uznawana jest za drogi sposób ogrzewania (ze względu na ceny energii) – jednakże warto na tę kwestię spojrzeć całościowo. Ogrzewanie energią elektryczną można wykorzystać na różne sposoby (na przykład podłogówka) oraz zbilansować z zaoszczędzoną kwotą wynikającą z braku instalacji z kotłem grzewczym, brakiem kotłowni i brakiem składu paliwa. Osoby, które mogą zainwestować większą kwotę pieniędzy na rzeczy przyszłych oszczędności, mogą sięgnąć po ogrzewanie oparte na pompie ciepła. Jest to coraz częściej spotykany sposób ogrzewania budynku, jednakże musi wiązać się z dużą czujnością inwestora i precyzja wybrania specjalistów wykonujących instalacje. Kolejnym rozwiązaniem, jest instalacja kominka z dystrybucją ciepła. Należy jednak mieć na uwadze, że decydując się na to rozwiązanie godzimy się na dodatkowe czynności – składowanie opału, transport opału do kominka itp. Jednakże, tym co może zrekompensować te niedogodności jest niezaprzeczalnie aspekt estetyczny tego rozwiązania.

Często popełnianym błędem jest wykorzystanie jednego źródła ciepła do ogrzania domu lub mieszkania. Jest to posunięcie dość ryzykowne, ze względu na możliwość wystąpienia awarii jedynego źródła ciepła. Dobrym posunięciem jest łączenie instalacji i traktowanie jednego rozwiązania jako głównego oraz drugiego jako wspomagającego/awaryjnego. Najczęściej spotykane połączenia to:
kocioł gazowy/olejowy + kominek
kocioł gazowy/olejowy + kocioł na węgiel/drewno
kocioł na paliwo stałe + ogrzewanie elektryczne
pompa ciepła + kominek

Ogrzewanie podłogoweDecydując się na połączenie różnych źródeł ciepła warto pomyśleć o zasobniku akumulacyjnym, który pomoże zgromadzić oraz rozdystrybuować wyprodukowane ciepło.

Kolejnym aspektem, który musimy rozważyć, jest sposób rozprzestrzeniania ciepła – czy wybierzemy tradycyjne grzejniki czy zainwestujemy w ogrzewanie płaszczyznowe (np. ogrzewanie podłogowe). Dokonując wyboru, warto mieć na uwadze, że ogrzewanie podłogowe mimo, że wymaga wyższych nakładów pieniężnych, w dłuższej perspektywie czasowej pozwoli zaoszczędzić ok. 5-10% ciepła, dzięki rozprzestrzenianiu ciepła od dołu do góry. Należy mieć na uwadze jednak, że to rozwiązanie sprawdzi się w dobrze izolowanych budynkach oraz z relatywnie dużą powierzchnią grzewczą (podłogą).

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.