Ogrzewanie gazowe czy elektryczne

Ogrzewanie gazowe czy elektryczne

Biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami temat instalacji grzewczych staje się bardzo popularny. Do najpopularniejszych w Polsce sposobów ogrzewania należy węgiel, ogrzewanie miejskie, gazowe oraz elektryczne. Ogrzewanie na węgiel, z racji, że jest mało przyjazne środowisku, będzie traciło na znaczeniu.

Porównanie ogrzewania gazowego i elektrycznego

Podjęcie decyzji o konkretnym sposobie ogrzewania jest o tyle istotne, że rzutuje na późniejszy koszt eksploatacji. Należy mieć na uwadze, że nawet jeśli wybierzemy dużo tańsze rozwiązanie podczas instalacji, możemy tego słono żałować płacąc gigantyczne rachunki.

Z racji, że gaz nie należy do najtańszych paliw, ogrzewanie gazowe może generować spory koszt. Należy jednak mieć na uwadze zalety, którym się cechuje. Po pierwsze kotły gazowe są relatywnie tanie oraz ich instalacja niezbyt droga. Dodatkowo kotły gazowe zapewniają duży komfort użytkowania z racji, że nie wymagają praktycznie obsługi. Dodatkowo, cały system grzewczy może zostać wyposażony w system, który pozwoli sterować temperaturą w całym budynku. Do zalet należy również duża dostępność tego paliwa. W przypadku gazu ziemnego, sieć rurociągów w Polsce jest rozbudowana i w wielu regionach nie ma problemu z podłączeniem się do niej. Jednakże jeśli sieć jest oddalona, koszt podciągnięcia rurociągu do posesji może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych, co przestaje się opłacać. Alternatywą może stać się gaz płynny przechowywany w odpowiednich zbiornikach na terenie posesji – jest napełniany ok. 2 razy do roku. Biorąc pod uwagę, że ogrzewanie gazowe wymaga instalacji kotła – niezbędne jest wygospodarowanie odpowiedniej przestrzeni na kotłownię.

centralne ogrzewanie
Żródło: www.site-fusion.co.uk

Najpopularniejszymi rodzajami kotłów są: tradycyjny, kondensacyjny oraz pulsacyjny. Kocił tradycyjny jest najtańszym rozwiązaniem (koszt ok. 3-6 tys.) jednakże technika spalania nie pozwala na stworzenie oszczędności w całym procesie, czyli eksploatacja jest relatywnie droższa. Kotły kondensacyjne to wydatek rzędu 7-14 tys. W procesie spalania można zaoszczędzić ok 20% paliwa. Najdroższe są kotły pulsacyjne, ponieważ na jego zakup musimy przeznaczyć ponad 15 tys. Należy jednak zauważyć, że w procesie spalania gazu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do 40% paliwa.

Decydując się na instalację gazową należy liczyć się z kosztem montażu – dom o powierzchni 150 m2 wymaga zakupu oraz instalacji kotła, rur oraz grzejników. Przy założeniu, że wybierzemy kocioł tradycyjny musimy wydać od 15 do 20 tys. zł – wybierając inny typ kotła, musimy się liczyć, że kwota ta będzie zdecydowanie wyższa.

ogrzewanie elektryczne
Źródło: www.site-fusion.co.uk

Ogrzewanie elektryczne to druga opcja, również bardzo komfortowa. Podobnie jak ogrzewanie gazowe, jest to ogrzewanie bezobsługowe, więc nie musimy się martwić o temperaturę w domu lub mieszkaniu. Ponad to nie jest wymagana instalacja kotła oraz tradycyjnych grzejników. Decydując się na ogrzewanie elektryczne, wykluczamy wszelkie zagrożenia związane przykładowo z zaczadzeniem lub wybuchem. To o czym musimy pamiętać decydując się na ogrzewanie elektryczne, to to, że jesteśmy w pełni uzależnieni od dostaw prądu. Jeśli nie mamy niezależnego źródła prądu, w przypadku jego braku będziemy pozbawieni ogrzewania. Na tle ogrzewania gazowego, instalacja ogrzewania elektrycznego wypada bardzo korzystnie – za instalację na takiej samej powierzchni zapłacimy ok 3,5 tys.

Czym ogrzewać dom w takim razie?


Obie omawiane instalacje grzewcze dostarczają podobnie komfortowych warunków ogrzewania – możliwość zostawienia systemu bez obsługi jest zdecydowaną ich zaletą. Jednakże decydując się na ogrzewanie gazowe musimy wygospodarować odpowiednie pomieszczenie na kocioł – to rozwiązanie zatem wykluczymy, gdy dysponujemy niewielką powierzchnią. Biorąc pod uwagę koszty – pod względem montażu przewagę ma ogrzewanie elektryczne, które jest ok 6 razy tańsze niż gazowe. Jednakże, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacji (ok 8 mies. w roku) role się odwracają i przewagę zdobywa ogrzewanie gazowe – średni koszt ogrzewania to 6.5 tys. zł, natomiast wybierając ogrzewanie elektryczne musimy się liczyć z rachunkiem o ok. 3 tys. wyższym.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.