Jakie prace może wykonywać elektryk?

Jakie prace może wykonywać elektryk?

Osoby, które wykonują zawód elektryka zajmują się szeroko pojętym montażem, instalacją oraz naprawą instalacji elektrycznych. Obowiązki te mogą różnić się w zależności od zdobytych uprawnień i umiejętności.

Elektryk może zajmować się projektowaniem instalacji i sieci elektrycznych, ich montażem zgodnie z dostępną dokumentacją techniczną. Poza tym do jego obowiązków należy instalacja i uruchamianie maszyn oraz urządzeń elektrycznych, wykonywanie regularnych przeglądów technicznych, a także konserwacja i naprawa maszyn i urządzeń elektrycznych. Elektrycy wykonują różnego rodzaju przeglądy, konserwują linie napowietrzne i kablowe, układy automatyki, wykonują pomiary oraz dokonują oceny stanu technicznego.

Monterzy i konserwatorzy sieci elektrycznej zajmują się kładzeniem okablowania i połączaniem urządzeń elektrycznych, do których zalicza się m.in. oświetlenie czy ogrzewanie elektryczne. Następnie mają za zadanie czuwać nad ich poprawnym funkcjonowaniem. Podobne obowiązki należą do elektryków pracujących na co dzień na budowie. W przeciwieństwie jednak do monterów nie mają oni późniejszego obowiązku czuwania nad urządzeniami i siecią elektryczną.

Elektrycy mogą zajmować się również konserwacją i naprawą sprzętu elektrycznego w gospodarstwie domowym, naprawą oraz przezwajaniem silników elektrycznych, elektromechaniką samochodową oraz naprawą zepsutych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej.

Elektrycy posiadający wyższe wykształcenie elektryczne dodatkowo mogą zajmować stanowisko nadzorujące nad procesem wytwarzania oraz przesyłu energii elektrycznej. Nadzorują oni i pilnują podległe im w danym zakładzie urządzenia elektryczne, prowadzą dokumentację techniczną oraz biorą udział w projektowaniu nowych urządzeń elektromechanicznych.

Elektrycy są potrzebni wszędzie tam, gdzie jest energia elektryczna i prąd. Warunki ich pracy uzależnione są od tego jakie stanowisko zajmują. Osoby pracujący przy kładzeniu nowych instalacji pracują zazwyczaj na budowie. Pracownicy pogotowia elektrycznego są odpowiedzialni za usuwanie różnego rodzaju awarii, a ich praca wiąże się z częstym przemieszczaniem się. Z kolei elektrycy odpowiedzialni za sieć elektryczną w danym zakładzie wykonują na miejscu pracę stacjonarną. Elektromechanicy samochodowi wykonują swoje obowiązki w warsztatach samochodowych. Elektrycy w zależności od swojej pracy narażeni są na hałas, niskie temperatury oraz zanieczyszczenie powietrza.

Praca elektryka jest dość odpowiedzialna, gdyż jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo tych osób, które korzystają z danej sieci elektrycznej czy urządzeń elektrycznych. Dlatego w tym zawodzie niezwykle ważny jest dobry stan zdrowia – dobry wzrok i słuch, podzielność uwagi oraz twórcze myślenie i kreatywność. Mniej istotne są cechy fizyczne i ogólna kondycja ruchowa, ale zależy to oczywiście od rodzaju wykonywanej pracy. Projektowaniem sieci elektrycznych mogą się z powodzeniem zajmować nawet osoby niepełnosprawne np. poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Autor:
Autorem artykułu jest ElektroPoznań, elektryk, wykonawca i podwykonawca instalacji elektrycznych wg projektu – profesjonalny elektryk z Poznania.
Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.