Jakie rolety zewnętrzne wybrać dla domu energooszczędnego?

Jakie rolety zewnętrzne wybrać dla domu energooszczędnego?

Zarówno w domach energooszczędnych, jak i budynkach powstających zgodnie z powszechnie wyznaczonymi standardami o utracie ciepła decyduje stolarka otworowa – okna mogą odpowiadać nawet za 25% strat energii cieplnej dla całego budynku. Zaradzić można temu w prosty sposób, montując rolety zewnętrzne, które są w stanie maksymalnie zminimalizować to zjawisko.

Jakie rolety dla domu energooszczędnego?

 

Charakterystyczną cechą domów energooszczędnych jest fakt, że posiadają duże oszklenia z najbardziej nasłonecznionej strony, co sprawia, że ich właściciele mogą w maksymalny sposób wykorzystywać naturalne ciepło. To rozwiązanie niesie jednak ze sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze – promienie słoneczne nagrzewają szyby oraz wnętrza i znajdujące się w nich przedmioty – również ściany i podłogi, które absorbują promieniowanie, zmieniające się następnie w długofalowe promieniowanie czerwone. To ostatnie prowadzi do nagrzania się pomieszczenia. Warto dodać, że szyby nie przepuszczają z powrotem na zewnątrz tego ostatniego, dlatego bardzo trudno jest się go pozbyć z wnętrza domu.  Po drugie – duże okna to problem z zachowaniem prywatności domowników. Każdy może zajrzeć do środka.Jak sobie z tym poradzić?

Montaż rolet zewnętrznych

 

Warto pomyśleć o montażu rolet zewnętrznych, które przepuszczają promienie słoneczne, nie zaciemniając przy tym pomieszczenia, a jednocześnie nie pozwalają na to, aby się ono nagrzało. Tego typu rolety idealnie sprawdzają się również zimą, ponieważ zatrzymują ciepło wewnątrz budynku, co ogranicza koszty ogrzewania. Jak to działa? Między oknem a roletą powstaje tzw. poduszka powietrzna, ograniczająca wymianę ciepła między wnętrzem domu a jego otoczeniem. Pancerz rolety jest bowiem wypełniony pianką poliuretanową, której charakterystyczną cechą jest wysoki współczynnik izolacyjności.

Rolety zewnętrzne podtynkowe 

 

Dla domów energooszczędnych szczególnie rekomendowane są rolety zewnętrzne podtynkowe. Ich prawidłowy montaż pomaga zniwelować mostki termiczne występujące dookoła okna, w ten sposób zapewniając jednocześnie wysoki poziom izolacji termicznej oraz akustycznej – i co ważne – nie naruszając konstrukcji nadproża.

W roletach podtynkowych skrzynka górna jest całkowicie ukryta, co oznacza, że jest niewidoczna zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Klapa rewizyjna znajduje się w dolnej części skrzynki, po jej zewnętrznej stronie, co w razie ewentualnego serwisu ułatwia do niej dostęp, a jednocześnie zapewnia prywatność domownikom – podczas pracy serwisant pozostaje poza budynkiem.

Efekt końcowy jest bardzo estetyczny – podniesiona roleta podtynkowa jest właściwie całkowicie niewidoczna. To jednak nie tylko wartość wizualna, ale również: funkcjonalność, wygoda użytkowania, bezpieczeństwo, a przede wszystkim, wspomniana wcześniej, izolacja.

Rolety zewnętrzne podtynkowe można zamontować zarówno w obiektach nowobudowanych, jak i tych już istniejących.

Rekomendowane dla domu energooszczędnego

 

Nawet montaż najlepszej jakości okien nie gwarantuje pełnej izolacji termicznej. Straty energii cieplnej można zatrzymać m.in. dzięki roletom zewnętrznym. Dla domów energooszczędnych szczególnie polecane są rolety podtynkowe, które dają estetyczny efekt wizualny, a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. W domach energooszczędnych rekomendujemy montaż rolet zewnętrznych sterowanych elektrycznie, których podnoszenie i opuszczanie można programować czasowo. Dzięki temu można chronić pomieszczenia np. przed nadmiernym nagrzewaniem się. Nowoczesne silniki rolet są w stanie mierzyć temperaturę otoczenia, opady i nasłonecznienie, a następnie, w zależności od panujących warunków atmosferycznych, dostosować czas otwierania i zamykania rolet.

Więcej informacji na stronie www.roletyalu.pl.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.