Rośliny, które odmienią Twój ogród

Rośliny, które odmienią Twój ogród

Podobnie jak we wnętrzach, czasami zmiana kilku elementów i detali potrafi odmienić pomieszczenie, tak w ogrodzie wygospodarowanie powierzchni na nowe rośliny lub zmiana starych mogą sprawić, że Twój ogród nabierze całkiem nowego charakteru.

Elementem, który będzie pasował do wielu przydomowych ogrodów są rośliny w kształcie kul. Mowa tutaj o zimnozielonych roślinach takich jak bukszpany czy cisy. Z roślin tych możemy poprzez odpowiednie strzyżenie formować kształty (kule).

Faktem jest jednak, że na końcowy efekt musimy czekać kilka lat połączonych z regularnym strzyżeniem roślin. Kluczowy tutaj jest początkowy etap związany z regularnym przycinaniem przyrostów, co sprawia, że roślina uzyskuje odpowiednie zagęszczenie. Pierwsze lata wymagają skracania o połowę przyrostów, a po uzyskaniu określonej wielkości należy usunąć prawie cały przyrost.

Przycinanie roślin odbywa się dwa razy w roku – wiosną i na początku lata. Dbając o usuniecie obmarzłych zimą gałązek. Warto również zrezygnować z przycinania roślin w słoneczne dni, aby uniknąć wysuszenia świeżo obciętych gałązek.

Podczas rearanżacji ogrodu warto zwrócić uwagę na podłożu na jakim usytuowany jest nasz ogród. Jeśli należymy do szczęśliwców posiadających żyzne czarnoziemy możemy sięgnąć po niemalże każdą roślinę – sytuacja komplikuje się gdy przykładowo mamy piaszczystą glebą. Jest to podłoże zdecydowanie bardziej wymagające. Są jednak rośliny pochodzące z suchych siedlisk, które z powodzeniem możemy hodować nawet w tak niesprzyjającym terenie. Chociaż przed ich posadzeniem warto zadbać o użyźnienie gleby kompostem, który odrobinę użyźni glebę. Do tego celu możemy również wykorzystać rośliny na nawóz zielony, które po pewnym okresie ścina się, a następnie miesza z glebą. Roślinami, które poradzą sobie na piaszczystym podłożu są m.in. ostrogowce, kocimiętki, ostnica cz szałwia omszona.

rośliny podłoże piaszczyste
Źródło: www.gardensbyjeffreyjones.com
Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.