Rusztowania budowlane – jaki rodzaj najlepiej wybrać?

Rusztowania budowlane – jaki rodzaj najlepiej wybrać?

Rusztowanie to podstawa każdej budowy. Solidna konstrukcja pozwala bezpiecznie poruszać się pracownikom wykonującym prace związane z renowacją lub stawianiem budynków. W zależności od potrzeb konieczne jest dopasowanie odpowiedniego rusztowania.

Tymi spotykanymi najczęściej są rusztowania kolumnowe. Stosuje się je przy robotach murarskich, tynkarskich, malarskich, montażowych, spawalniczych, instalacyjnych i szklarskich. Rusztowanie może być użytkowane na zewnątrz obiektów oraz wewnątrz pomieszczeń. Jak mówią specjaliści z firmy Euro-rusztowania, ten model charakteryzuje się prostotą konstrukcyjną oraz łatwym i szybkim montażem. Jego pojedyncze elementy łączone są bezśrubowo złączami czopowym.

Równie popularne są rusztowania rurowe. To w nich po raz pierwszy zastosowano rury stalowe. Ten model jest najbardziej uniwersalny. Wymagają one jednak projektowania, a i ich montaż jest pracochłonny. W skład tego rusztowania wchodzą rury stalowe o gwarantowanych własnościach mechanicznych ze szwem lub bez szwu, cynkowane lub lakierowane, złącza krzyżowe, wzdłużne i obrotowe, podstawki zwykłe i śrubowe, drabinki przystawne, płyty pomostowe, bale, deski, podkłady i deski bortnicowe.

Ważną rolę w budownictwie odgrywają także rusztowania elewacyjne ramowe. Zaliczają się one do rodziny rusztowań systemowych, których pionowa konstrukcja nośna składa się z prefabrykowanych płaskich ram. Konstrukcja tego modelu jest ramowa, usztywniana poprzecznie. Ma to zalety użytkowe, ponieważ zapewnia szybki montaż i demontaż rusztowania. Sztywność wzdłużną uzyskuje się natomiast za pomocą pomostów i stężeni. Stężenia w większości firmowych systemów są łączone ze stojakami ram za pomocą uchwytów sworzniowo-zapadkowych.

Fachowcy z firmy Euro-rusztowania twierdzą, że rusztowania ramowe są najbardziej odpowiednie przy konstrukcjach wymagających zmian szerokości pomostów, uzyskiwanych przez stosowanie wsporników, zestawianych obok siebie ram lub przy zastępowaniu ram szerszych na węższe.
Do rodziny rusztowań wieżowych należą rusztowania przejezdne. Składają się one z ram z kółkami oraz pomostów z poręczami. Przy większych obciążeniach na miejscach pracy opiera się je na stopach w celu odciążenia kółek. Ich przeznaczeniem jest przede wszystkim częsta zmiana stanowiska pracy. W niektórych przypadkach do tych rusztowań stosuje się elementy stojakowe lub ramowe.

Wśród rusztowań systemowych koniecznie należy wspomnieć o rusztowaniach modułowych. Charakteryzują się one tym, iż połączenia rygli i stężeń ze stojakami powstają w stałych punktach węzłowych rozmieszczonych w regularnych odstępach, tzw. modułach. W tej konstrukcji rolę złączek, głównie obrotowych, przyjmują kryzy przyspawane do rurowych stojaków w odstępach, zwyczajowo co 50cm. Na kryzach są mocowane klinowo zaczepy rygli i zastrzałów.

Wśród rusztowań modułowych wyróżnia się model stojakowo-kryzowy. Jest on jednak  droższy od rusztowań ramowych, a ich montaż jest bardziej pracochłonny.  Są one niezastąpione, gdy trzeba użyć rusztowań przestrzennych. Pozwalają na odpowiednie dopasowanie do skomplikowanych powierzchni obiektu, np. jako rusztowania przemysłowe przy budowie, konserwacjach, remontach przemysłowego wyposażenia technologicznego z dużą ilością instalacji, aparatury, przewodów.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.