Stare na nowe – czyli kiedy warto wymienić żeliwne grzejniki

Stare na nowe – czyli kiedy warto wymienić żeliwne grzejniki

W wielu domach nadal możemy spotkać masywne żeliwne grzejniki, które są obecnie postrzegane jako nieestetyczne i trudne do wkomponowania w wystrój wnętrza. Warto jednak zwrócić uwagę na ich efekt grzewczy i ocenić czy faktycznie warto wyłącznie ze względów estetycznych je wymieniać?

Grzejnik
www.archiproducts.com

Wiele osób, podczas planowania wymiany instalacji grzewczej wpisuje wymianę grzejników jako element obowiązkowy. Nie zawsze jest to jednak tak oczywiste, ponieważ wbrew pozorom ich wymiana jest bardzo złożonym procesem. Pierwszym elementem na który powinniśmy zwrócić uwagę i który powinien decydować o wymianie grzejników, to ich stopień zużycia. Pozornie dobrze wyglądający na zewnątrz grzejnik, od środka może być skorodowany – można to ocenić po jego wypłukaniu i sprawdzeniu ścianek. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w momencie, gdy wymieniamy całą instalację i zmieniamy średnicę rur, grzejniki, niezależnie od stanu zużycia, zostaną zmienione.

 Aby pozbyć się zanieczyszczeń z grzejnika przepłucz dokładnie jego wnętrze – w ogrodzie podłącz szlauch i pod dużym ciśnieniem wypłucz szlam. 

Często, wymiana instalacji grzewczej jest związana wiąże się z gruntownym remontem, zmianą izolacji, okien, drzwi. Po takiej modernizacji, zmniejsza się zapotrzebowanie na ilość energii grzewczej (grzejniki żeliwne ze względu na swoje gabaryty oraz właściwości kumulacyjne ciepła generuję duże jego ilości), w związku z tym do zapewnienia odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu wystarczą bardziej nowoczesne, mniejsze grzejniki. Dodatkowo, fakt że żeliwo akumuluje ciepło, uniemożliwia wdrożenia elementów automatyki, ponieważ byłaby nieskuteczna (po wyłączeniu ogrzewania, grzejniki nadal oddawałyby ciepło) i zakłócałaby regulację temperatury w pomieszczeniu.

Planując wymianę instalacji, koniecznie trzeba w obliczeniach uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Będzie miało to odzwierciedlenie w projekcie instalacji, wyborze wielkości oraz materiału z którego jest zrobiony grzejnik Optymalizacja na tym etapie pozwoli komfortowo sterować temperaturą, a tym samym sporo zaoszczędzić.

Redakcja PB

Autor

Przedstawiamy artykuły z nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie oraz w branży remontowej. Tutaj dowiesz się jak budować oszczędnie, szybko i nowocześnie. Podpowiadamy również, jakie rozwiązania wykorzystać podczas remontu. Jeśli chcesz być na bieżąco w branży remontowo-budowlanej, czytaj nas regularnie.